LDP Genel Başkanı sansürsüzhaber.com ailesinde

LDP Genel Başkanı sansürsüzhaber.com ailesinde
Liberal Demokrat Parti Genel Başkanı Cem Toker bu günden itibaren Sansürsüzhaber.com’da yazacak. Aramıza hoş geldin Başkan…

İşte ilk yazısı…

Araplar kendilerine başka ülke arasınlar

3 Kasım 2002 seçimlerinden beri, AKP iktidarının sözcüleri halka her fırsatta koalisyon dönemlerinin getirdiği sorunları dile getirirlerken, kendi tek parti yönetimlerinin de ülkeye sağladığı istikrarın nimetlerini ağızlarından düşürmemektedirler.

Dünya ülkelerinin enflasyon, büyüme, işsizlik, kişi başına düşen milli gelir gibi ekonomik verilerine göre sıralayan endekslarin yanısıra, ülkelerin demokrasi ve özgürlüklerinin kalitesini ölçüp dünyadaki yerlerini belirleyen endeksler de mevcuttur.

AKP iktidarı sözcüleri işlerine gelmediği için bu özgürlükler ve demokrasi endekslerine asla değinmezler.
 
Ya sessiz kalırlar ya da, son  zamanlarda alışkanlık oldu, yok sayarlar. Zira bu endekslarde Türkiye bırakın ileri gitmeyi, son 10 yıllık AKP iktidarı döneminde geri giderek bazı Afrika diktatörlüklerinin da altına düşmüştür.

Aşağıda bu endeksleri, kaynaklarını ve ülkemizin sıralamasını sizlerle paylaşmak isterim.

Dünya 2010 demokrasi sıralamasında Türkiye, Gana, Lübnan, Namibia, Moğolistan gibi ülkelerin altında 89. sıradadır. 
(Kaynak: Ekonomist İstihbarat Birimi)
http://graphics.eiu.com/PDF/Democracy_Index_2010_web.pdf

Basın Özgürlüğü sıralamasında ülkemiz 2005'te 98. iken 2011'de 50 ülkenin daha altına düşerek 178 ülke arasında 148. sıradadır.
(Kaynak: Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü ve Uluslararası Basın Enstitüsü)
http://en.rsf.org/press-freedom-index-2011-2012,1043.html

Yargı bağımsızlığı sıralamasında Türkiye referandum öncesi anlatılan yargı reformu masallarının aksine 10 ülkenin daha altına düşerek dünya 40.lığına inmiştir.
2011 yılında Türkiye Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde mahkümiyet sayısında 1.lik koltuğunu kimseye kaptırmamıştır.(Kaynak Dünya Ekonomik Forumu)
http://www.haberler.com/dunya-ekonomik-forumu-2009-kuresel-mali-kalkinma-haberi/

Yolsuzluk ve rüşvette Avrupa 1.si, Liberya, Gana, Afganistan, Irak ve Pakistan'dan sonra dünya 6.'sı
(kaynak: Uluslararası Şeffaflık Kurumu ve Global Yolsuzluk Barometresi Endeksi)
http://haber.gazetevatan.com/avrupanin-rusvet-lideriyiz/357215/2/Haber

Özgürlükler sıralamasında ülkemiz bu ay çıkan raporda Senegal, Guyana, botswana, Mali gibi ülkeler ile aynı kategoride "kısmen özgür" olarak sınıflandırılmaktadır.
(kaynak: Freedom House, Özgürlük Evi)
http://www.freedomhouse.org/sites/default/files/inline_images/Table%20of%20Independent%20Countries%2C%20FIW%202012%20draft.pdf

Ekonomik özgürlükler sıralamasında 175 ülke arasında 79. sırada "kısmen özgür" ülkeler gurubundadır.   
(Kaynak: Heritage Vakfı, Wall Street Gazetesi ve Fraser Enstitüsü)
http://www.heritage.org/index/ranking

Girişimcilik endeksinde 24 gelişmekte olan ülke arasında sonuncu (Kaynak: BBC)

Birleşmiş Milletlerin cinsiyet ayrımı endeksinde 77. sırada bulunan Türkiye, Dünya Ekonomik Forumu sıralamasında 2009'da 101. iken, 2010'da 25 basamak düşerek dünya 126.sı olan Türkiye, 2011 yılında 4 basamak yükselerek 122. sırada yer almıştır.
Dünya Ekonomik Forumu'nun 2011 raporlarına göre ise Türkiye cinsel eşitsizlikte ekonomiye katılım alanında 132., eğitimde 106., sağlıkta 62., fırsat eşitliğinde ise dünya 89.su olarak yer almaktadır. (Kaynak Dünya Ekonomik Forumu)
http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1068264&CategoryID=79

Birleşmiş Milletlerin İnsani Gelişim sıralamasında Türkiye, eğitim, sağlık, sosyal güvenlik, okuma yazma oranı, bebk ölümleri, kişi başına düşen milli gelir gibi yaşam kalitesi kriterlerinin incelendiği bu endekste 2009'da 79., 2010'da 83. 2011'de dünya 92.si olarak devamlı bir düşüş göstermektedir. (Kaynak: Birleşmiş Milletler)

http://hdr.undp.org/en/media/HDR_2011_EN_Table4.pdf

Yukarıda paylaştığım somut, rakamsal bilgiler ve dünyanın en itibarlı kurumlarınca yayımlanan rakamlar çerçevesinde mevcut hükümetten ülkeye demokrasi ve temel hak ve özgürlük alanlarında iyileşmeler beklemek kuzeye bakarak güneşin doğmasını beklemek kadar gerçekçi olacaktır.

CEM TOKER

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com