Leblebi Muhabbeti Avustralya'lı Bakanı Sardı!

Leblebi Muhabbeti Avustralya'lı Bakanı Sardı!
Davutoğlu ve Rudd'un basın toplantısında leblebi esprisi herkesi kırdı geçirdi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Avustralya Dışişleri Bakanı Kevin Rudd, bakanlıkta yaptığı görüşmenin ardından ortak bir basın toplantısı düzenledi. İki bakan daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Basın mensupları, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'na Mısır'daki olayları sordu. Bakan Davutoğlu, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Avustralya Dışişleri Bakanı Kevin Rudd da kendisine soru yöneltilmesini beklemeden aynı konudaki görüşlerini açıkladı.
Ahmet Davutoğlu Avustralyalı bakan ile görüştü

Bir habercinin İngilizce'ye çevrilmesi kolay olmayan bir deyimi konuk bakan için kullanması ise toplantının seyrini değiştirdi.

Gazeteci, “Türkçe'de bir laf vardır 'Leb demeden leblebiyi anlamak' diye... Sayın konuk soruyu sormadan cevabını verdi” dedi.

Bakan Rudd, 'Leb demeden leblebiyi anlamak' deyiminin ne olduğunu merak edince açıklamak da Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'na düştü.

Avucunu gösteren Bakan Davutoğlu, şöyle konuştu: “Leblebi..leblebi ... Size öğle yemeğinde göstereyim. Türkiye'ye özgü bir yiyecektir. 'Leblebi' demeden, sadece 'leb' dendiğinde neyin geleceğini anladınız. Kelimenin ilk hecesinden tüm kelimeyi anladınız ve soru sorulmadan soruyu yanıtladınız. Gazeteci bu öngörünüzden dolayı hayranlığını ifade etti.”

Rudd, “Tam da o yüzden sordum. Bana bu şekilde söylenmesinin dostça mı yoksa düşmanca mı olduğunu anlamak istedim” dedi.

Toplantı, "leblebi" molasından sonra devam etse de konuk Bakan Rudd, öğrendiği deyimin etkisinden uzun süre kurtulamadı.

Avustralya Dışişleri Bakanı Kevin Rudd'un toplantıyı "leblebi" diyerek bitirmesi salonda gülüşmelere neden oldu.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com