"Led" sokağa indi

"Led" sokağa indi
AES Elektronik, sokak ve çevre aydınlatmasında yüksek tasarruf sağlayan yeni bir ürün piyasaya sundu. Tasarruf sağlanması için gelişmiş ülkelerde kullanılan teknolojinin aynısı E40led projesi adıyla Türkiye’de de üretildi.

AES Elektronik, sokak ve çevre aydınlatmasında yüksek tasarruf sağlayan yeni bir ürün piyasaya sundu. Şirketten yapılan açıklamaya göre, tasarrufun sağlanması için gelişmiş ülkelerde kullanılan teknolojinin aynısı E40led projesi adıyla Türkiye’de de üretildi.Böylece halen sokak ve çevre aydınlatmasında kullanılan civa buharlı metal halde ve sodyum buharlı lamba yerine artık ‘led teknolojisiyle üretilmiş yeni aydınlatma lambaları’ kullanılabilecek. Böylece aynı orandaki aydınlatma için kullanılan enerjiden yüzde 85’e varan bir tasarruf sağlanmış olacak. Ürün aynı zamanda güneş ve rüzgar panelleri ile bire bir uyumlu olarak da üretilebiliyor.

Hükümet Leasing Teşvikiyle Destekliyor

Türkiye’de sadece AES elektronik tarafından piyasaya sunulan ürün Dünyada 6 şirket tarafından üretiliyor. ABD ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere gelişmiş ülkelerde uzun süreden bu yana kullanılan led teknolojili sokak lambaları, tasarruf imkanı sağlanması ve daha sağlıklı bir çevre oluşturulması amacıyla tercih ediliyor.

Hükümet de Avrupa Birliği süreci kapsamında gerek enerjiden tasarruf sağlanması için gerekse daha temiz ve sağlıklı bir çevre için bu lambaların kullanımını destekliyor. Ayrıca leasing kredisiyle teşvik ediyor.

Keban Barajı Ladar Enerji Elde Kalıyor

Şirketin açıklamasına göre, ülkemizde led teknolojili lambalar sokak ve çevre aydınlatmasında kullanılmaya başladığında büyük bir enerji tasarrufu sağlanmış olacak. Örneğin 2.5 milyon led teknolojili Aydınlatma lambasının bir saatte sağlayacağı enerji tasarrufu Keban Barajı’nın saatlik üretimine denk geliyor. Ülkemizde 13 milyon civarında sokak ve çevre aydınlatma lambasının kullanıldığı düşünüldüğünde bu tasarruf 5 keban barajı üretimi giib rekor bir orana ulaşıyor.

Öte yandan saatte yüzde 85 tasarruf sağlayan bu lambaların kullanım alanı ise oldukça yaygın. Özellikle kamu kurumları ve geniş alanlarda aydınlatma yapmak zorunda olan özel şirketlerin işi bu lambalarla daha da kolaylaşmış olacak.

“Elektronikte Dışa Bağımlılıktan Kurtulmalıyız”

Ürünü piyasaya süren şirketin sahibi Rıfat Büyüknalçacı, Türkiye’nin yavaş yavaş elektronik aletlerin tasarlanmasında ve üretiminde dışa bağımlılıktan kurtulmaya başladığını belirtti. Ülke dışa açılıp geliştikçe teknoloji alanında da yeni gelişmelerin önünün açıldığını belirten Büyüknalçacı, yeni süreçle birlikte özellikle elektrik ve elektronik ürünler piyasasında dışa bağımlı olan ülkemizin atağa geçtiğini ve sonuçta bu tasarımların ortaya çıktığını belirtti. Büyüknalçacı, e40led.com projesi ile led teknolojili yeni aydınlatma lambalarının da bu alanda ilklerden birini oluşturduğunu söyledi ve böylece şirketlerinin milli servetin korunmasına katkı yaptığını belirtti. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com