“Lego Karakol”lar geliyor!

“Lego Karakol”lar geliyor!
Terörle mücadelede yeni yardımcı Lego karakol… Aselsan taşınabilen “lego” gibi parçalardan oluşan karakol üretecek.

TSK’nın 2013 savunma politikası kapsamında sınırlara modüler karakollar kurulacak.
 
Projesini ASELSAN’ın üstleneceği yüksek güvenlikli modüler karakollar ‘lego’ gibi parçalardan oluşacak ve ulaşımın güç olduğu yerlere taşınabilecek.
 
Suriye ile yaşanan sıcak gelişmeler ve PKK terörü nedeniyle savunma sanayii politikalarını revize eden TSK, 2013 yol haritasını belirledi.
 
Vatan gazetesinden Kenan Butakın’ın haberine göre, Başbakan Erdoğan başkanlığında Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel ile diğer ilgililerin katıldığı ve önceki gün yapılan ve en uzun toplantılarından birini gerçekleştiren Savunma Sanayii İcra Komitesi’nde çok önemli projelerin temeli atıldı.
 
ASELSAN’LA ANLAŞILDI
 
Bunlardan en dikkat çekeni ise PKK saldırılarına karşı karşı geliştirilen yeni bir karakol projesi oldu. ASELSAN’ın ’Terörist Saldırılara Karşı Dayanıklı Modüler Geçici Üs Bölgesi Kurulumu Projesi’ olarak adlandırılan çalışması için toplantıda ASELSAN Elektronik Sanayii ve Ticaret AŞ ile sözleşme görüşmelerine başlanacağı belirtildi. TOKİ’nin ‘Kalekol’ olarak adlandırılan projesinden sonra stratejik noktalarda kurulması planlanan ‘modüler’ sistem için 2 yıl önce çalışmalara başlandı.
 
PROTOTİP ÜRETİLDİ
 
Modüler sistem çalışmasına başlandıktan sonra deneme amaçlı bir tane prototip üretildi ve Güney Doğu Anadolu Bölgesi’de stratejik bir noktaya yerleştirildi. Özel eğitimli komandolar bu karakolda görev aldı ve yaz ayı boyunca karakol da bölgenin arazi ve güvenlik şartları içinde denenmiş oldu. Terör saldırılarına karşı ‘kalekol’lardan sonra geliştirilen modüler karakollar, çok sayıda özelliğe sahip.
 
15 GÜNDE KURULUYOR
 
Duvar ve konteynır şeklindeki parçaları lego gibi birbirine ekleniyor. Karakolun tamamı 15 günde kurulabiliyor. Karakolun duvarları için balistik testler yapılarak, RPG-7 gibi roketatarlara, uzun namlulu silahlara karşı dayanıklı olması sağlandı. Çatısı da özel alaşımdan yapıldığı için saldırılara karşı son derece dayanıklı.
 
UÇAN KUŞU BİLE TANIYOR
 
Portatif yapının etrafında ise sensörlü alarm sistemleri kuruldu. Böylelikle 7 kilometrelik alanda tüm canlıların tespiti rahatlıkla yapılabiliyor. Sisteme entegre edilen bir yazılımla, karakol noktasına yaklaşan canlıların hayvan mı yoksa insan mı olduğu da rahatlıkla ayırt edilebiliyor. Karakolların enerji sorunu ise kurulan jeneratörlerle sağlanıyor. Helikopter pisti de olacak modüler karakollar, yaz ve kış kullanımı için ise yüksek yalıtıma sahip olacak.
 
NÖBET KAMERASI
 
Lego karakollarda nöbet kulelerinde termal kameralar, nikon dürbünler ve hareketli sensörler var. Görüntüler modüler karakolun içinde kurulan ana kumanda merkezindeki bilgisayarlarla takip ediliyor. Askerler, içeriden elektronik gözlerin yardımıyla güvenli bir şekilde etrafı gözleyebiliyor.
 
İSTEDİĞİN YERE TAŞI
 
Modüler karakollar, ulaşımın gü olduğu noktalara ve hakim tepelere helikopterlerle kolayca taşınabiliyor.
 
SIZAN TERÖRİSTLERİ “SARP” VURACAK
 
Herhangi bir terörist saldırısı veya karakola karşı bir sızma olduğu anda, karakolun dışına kurulan ASELSAN’ın ürettiği SARP Uzaktan Komutalı Silah Sistemi kullanılacak. (CTK)

Haberin kaynağı için tıklayın: http://haber.gazetevatan.com/kalekoldan-sonra-sinira-lego-karakol/504127/1/G%C3%BCndem

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com