Leoparın öldürülmesi davası

Leoparın öldürülmesi davası
Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde görülen leoparı öldüren Mahmut Kaplan ve leoparın saldırısı sonucu yaralanan Kasım Kaplan'ın "Kara avcılığına muhalefet" suçundan yargılanmasına başlandı

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde görülen leoparı öldüren Mahmut Kaplan ve leoparın saldırısı sonucu yaralanan Kasım Kaplan hakkında  "Kara avcılığına muhalefet" suçundan açılan davanın görülmesine başlandı.

Çınar Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada tutuksuz yargılanan sanıklar Mahmut Kaplan ve Kasım Kaplan ile Hayvanların Yaşam Haklarını Koruma Derneği üyesi Hamdi Burak Özgüner müşteki olarak hazır bulundu.

Duruşmaya, Ankara, Gaziantep ve Antalya baro başkanlıklarının Hayvan Hakları Kurulu vekilleri de müdahil olarak katıldı.

Sanık Mahmut Kaplan, savunmasında, dağlık kesimde hayvanlarını otlatırken arkasındaki kuzeni Kasım Kaplan'ın üzerine kovuktan fırlayan leoparın saldırdığını, ardından yuvarlanmaya başladıklarını belirterek, elindeki ruhsatlı av tüfeğiyle leopara ateş edip öldürdüğünü anlattı.

Daha sonra leoparı traktörle köye götürüp, yetkililere haber verdiklerini bildiren Kaplan, beraat talebinde bulundu.

Sanık Kasım Kaplan ise olay sırasında leoparın kendisine arkadan saldırdığını, onu göremediği için ilk anda ne olduğunu anlayamadığını ifade ederek, "Ardından dengemi kaybederek 2 metre yüksekten yuvarlanmaya başladım. Mahmut Kaplan hayvana ateş etti. Daha önce böyle bir hayvan görmemiştim. Suçsuzum, beraatimi istiyorum" dedi.

Gaziantep Barosu Hayvan Hakları Kurulu vekili Naile Uzun da sanıklara leoparı öldürdükten sonra neden köye götürüp teşhir ettiklerinin sorulmasını istedi.

Bunu üzerine sanık Mahmut Kaplan, ilk kez böyle bir hayvanla karşılaştıkları için köye götürdüklerini kaydederek "Başka bir amacımız olsaydı jandarmaya durumu bildirmezdik" diye konuştu.

Antalya Barosu Hayvan Hakları Kurulu vekili Lider Tanrıkulu ise leoparın sürek avında öldürüldüğünü savundu. 

Tartışma sırasında Hakim Ömer Aykut Özdoğan taraflara kendisinin de Greenpeace üyesi olduğunu söyledi.

Mahkeme heyeti dosyadaki incelemesinin ardından, olay yerinde keşif yapılmasını, Kasım Kaplan'ın yaralanmasının yabani hayvan saldırısı sonucu meydana gelip gelmediğinin tespiti için Diyarbakır Adli Tıp Kurumu'na sevk edilmesini kararlaştırdı.

- İddianameden

Çınar Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, leoparı öldüren Mahmut Kaplan ve leoparın saldırısı sonucu yaralanan Kasım Kaplan hakkında "Kara avcılığına muhalefet" suçundan 2 yıldan 5 yıla kadar hapis ile cezalandırılmaları isteniyor.

- "Şahısların cezalandırılması gerekmektedir"

Bu arada adliye çıkışında gazetecilere açıklamada bulunan müdahil avukat Lider Tanrıkulu, duruşmanın ardından sanık yakınlarının üzerlerine yürüdüğünü, bu nedenle saldırıya uğradıklarını öne sürdü.

Suç duyuruları üzerine davanın açıldığını ve baroların müdahillik talebinin kabul edildiğini ifade eden Tanrıkulu, şöyle konuştu:

"Hukuk mücadelesi başlatmasaydık, sanıklar hakkında sadece idari para cezası verilecekti. Hayvanın öldürülmesi 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'na uluslararası normlara aykırı olduğu gibi açıkça 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu'na göre de suç teşkil etmektedir. Nesli tehlike altında olan bu hayvanın öldürülmesi fiilinin yaptırımı hapis cezasıdır. Leopar saldırısına uğrayan bir kişinin basit sıyrıklarla kurtulması mümkün değildir. Şahısların cezalandırılması gerekmektedir. Yaşam hakkı elinden alınan leoparın katillerin cezalandırılması için hukuki sürecin takipçisi olacağız."

Sanıklar ise çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtlamadı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com