Letonya Cumhurbaşkanı Berzins'in ziyaretleri

Letonya Cumhurbaşkanı Berzinsin ziyaretleri
Letonya Cumhurbaşkanı Andris Berzins, Topkapı Sarayı, Sultanahmet Camii ve Ayasofya Müzesi’ni gezdi

İSTANBUL (AA) - Letonya Cumhurbaşkanı Andris Berzins, Topkapı Sarayı, Sultanahmet Camii ve Ayasofya Müzesi’ni ziyaret etti.

Letonya Cumhurbaşkanı Andris Berzins ve beraberindeki heyet, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nde (MÜSİAD) düzenlenen "Türkiye-Letonya İş Forumu"nun İstanbul'daki ikinci gün programı çerçevesinde, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile Topkapı Sarayı, Sultan Ahmet Camii ve Ayasofya Müzesi’ni gezdi.

Topkapı Sarayı ile başlayan ziyaret, Sultanahmet Camii ve Ayasofya Müzesi ile devam etti. Berzins, Sultanahmet Camii ziyareti sırasında İkinci İmam İshak Kızılaslan’dan cami mimarisi ve tarihi hakkında bilgi aldı.

Ziyarete ilişkin AA muhabirine bilgi veren Kızılaslan, Berzins’in, Sultan Ahmet Camii’ni çok beğendiğini dile getirdi. Kızılaslan, Berzins ile konuşmalarına ilişkin şunları söyledi:

"Kendisi, '400 yıl önce böyle bir şeyin yapılmış olması inanılır gibi değil. Yeni camiler de yapılıyor. Ben Türkmenistan’da da bir cami gördüm. Burada da farklı camiler gördüm ancak bu manevi havayı oralarda bulamıyorsunuz' dedi. Yeni, teknolojik aletlerle yapılan camilerin insan eliyle yapılanın yerini tutmadığını söyledi. Böyle bir şeyin yapılmış olmasını 'mucize' olarak nitelendirdi. Ona sütunda yazan Bakara suresinden bir ayet okudum. O ayeti kerimede Allah peygamberine diyor ki, 'Eğer kullarım beni sana sorarlarsa de ki, Ben onlara çok yakınım. Bana dua ederlerse dualarını kabul ederim.' Ben bu ayeti okuyunca Sayın Berzins dedi ki, 'Evet, doğru yolda olduğumuz müddetçe Allah bizim yardımcımız…"

Berzins’in bu ziyaretten çok memnun kaldığını ve tekrar gelmek istediğini belirten Kızılaslan, "Ona tek gelmesini böylece daha rahat gezebileceğini söyledim. O da 'tamam' dedi" ifadelerini kullandı.

Daha sonra Ayasofya’yı ziyaret eden Berzins, burada da görevlilerden bilgi aldı. Ayasofya anı defterini imzalayan Letonya Cumhurbaşkanı Berzins'e, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker tarafından Ayasofya maketi hediye edildi. Konuk Cumhurbaşkanı daha sonra Sultan Ahmet Meydanı’ndan ayrıldı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com