Levent Tüzel: Öcalan serbest kalmalı

Levent Tüzel: Öcalan serbest kalmalı
İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel, barış sürecinin başarılı olması halinde Abdullah Öcalan'ın da serbest kalması gerektiğini söyledi.

CNN Türk'te Enver Aysever'in sunumuyla izleyiciyle buluşan Aykırı Sorular programının konuğu, İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel'di.

Öcalan'ın Mandela'ya benzetilmesinin yanlış olacağını söyleyen Tüzel, terör örgütü liderinin uzun süredir asimilasyona, Kürt halkının inkarına, acıya yönelik bir mücadelenin içinde olduğunu belirtti. Tüzel, Öcalan dahil bu siyasi mücadele için cezaevinde bulunan herkesin özgür kalması gerektiğini söyledi.

BÜYÜK ANADOLU BARIŞI'NDA HERKES ÖZGÜR OLACAK

Abdullah Öcalan'ın mektubunu yorumlayan Tüzel, Kürt hareketinin aldığı yeni pozisyona değer verilmesi gerektiğini söyledi. İmralı'daki hapis olan PKK liderinin geleceği üzerine yapılan spekülasyonları de değerlendiren Tüzel, Öcalan'ın uzun süredir asimilasyona, Kürt halkının inkarına, acıya yönelik bir mücadelenin içinde olduğunu dile getirdi. Tüzel, çözüm sürecinin "Büyük Anadolu Barışı"na evrilmesi durumunda Öcalan dahil herkesi özgür olması gerektiğini savundu.

ÖCALAN SÜRECİN SONUNDA MANDELA MI OLACAK?

Tüzel, Aysever'in "Öcalan'nda bir Mandela çıkartılmaya çalışılıyor deniliyor. Sizce böyle mi, Öcalan'dan bir Mandela çıkar mı, bu toplum bunu kabül eder mi?" sorusuna verdiği yanıtta şöyle konuştu:

Birileri çıkarmaya çalışılıyor şeklindeki yakıştırmalar doğru değil. Aslında bakıldığında 90 yıllık bir tarihten sözediliyor Öcalan'ın mektubunda. Bu tarih baskıya acılara inkara yok saymaya asimilasyona dayanıyor. Bunu giderecek bir mücadele içinde olduğu açık. Bu şimdi daha iyi görülüyor. O nedenle geçmişteki söylemleri bırakmak lazım. Bugün bu barış çabasına, beraber yürüyelim, kardeşlik hukukunu yaratalım, beraber olalım, biz olalım mesajına önem atfetmek, değer vermek gerekiyor. Ve (Öcalan'ın) bunu o kadar acımasız ve kötü, ağır tecrit koşullarında yapıyor olmasına hakkaten takdir etmek gerekiyor, insanlık namına bunu görmek gerekiyor... Anadolu barışı dediğimiz süreç herkesin özgür olduğu, Öcalan'ın da özgür olması gereken bir süreci önümüze koyuyor. (BCK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com