Leyla Zana 20 Yıl Sonra Meclis Yolunda!

Leyla Zana 20 Yıl Sonra Meclis Yolunda!
Bağımsız adaylarla seçime girme kararı alan BDP, sürpriz isimleri Meclis'e taşımayı planlıyor...

1991 seçimlerinde SHP listesinden TBMM'ye giren ve Meclis kürsüsündeki Kürtçe yemin kriziyle tarihe geçen dönemin DEP Diyarbakır Milletvekili Leyla Zana, haziran seçimlerinde BDP'den aday olacak. Parti yönetiminin teklif götürmeye hazırlandığı Zana'nın, adaylığa sıcak baktığı öğrenildi. Kapatılan DEP'in simge isimlerinden Hatip Dicle de yine BDP'nin bağımsız adaylık için teklifi götüreceği isimlerden biri.

AHMET TÜRK DE VAR
BDP'nin listesinde Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk da var. Halen Demokratik Toplum Kongresi'nin (DTK) eş başkanları sıfatıyla görev yapan iki isim için DTP'nin kapatılmasından sonra siyaset yasağı getirilmişti. Ancak son anayasa değişikliğiyle Türk ve Tuğluk'a vekillik yolu açılmıştı.

KCK'DAN MECLİS'E
BDP, KCK operasyonu kapsamında bir süredir tutuklu bulunan isimler arasından da bağımsız aday gösterecek. Bunlar arasında Diyarbakır eski il başkanı Fırat Anlı, BDP yöneticisi Selma Irmak ve Batman Belediye Başkanı Necdet Atalay da bulunuyor. Silivri Cezaevi'nde Devrimci Karargah örgütü suçlamasından tutuklu bulunan SDP Genel Başkanı Rıdvan Turan'ın da İstanbul'dan bağımsız aday olarak gösterileceği belirtildi. BDP hukukçuları, bu kişilerin vekil olmalarına engel bir durum olup olmadığını inceliyor.

GRUPTA SEÇİM TELAŞI
Akşam Gazetesi'nin haberine göre, BDP'nin 20 kişilik Meclis grubunu seçim heyecanı sardı. Parti kulislerinde, grubun yarısının değişeceği konuşulurken, İstanbul Milletvekili Ufuk Uras'la Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal'ın yeniden adaylığının belirsiz olduğu belirtiliyor. Parti yönetiminin haziran seçimlerinde milletvekili çıtası ise 35-40. Bunlardan en az 12'sinin ise kadın olması hedefleniyor.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com