Libya devrimini kutluyor

Libya devrimini kutluyor
Başkent Trablus sokakları 17 Şubat devriminin üçüncü yıl dönümü kutlamalarıyla şenlendi

TRABLUS (AA) – Libya'nın başkenti Trablus sokakları 17 Şubat devriminin üçüncü yıl dönümü kutlamalarıyla şenlendi.

17 Şubat devriminin yıl dönümü ülke çapında düzenlenen farklı etkinliklerle kutlanıyor. Genç, ihtiyar, çocuk  ve kadınların oluşturduğu farklı kesimden bir çok Libyalının eşlik ettiği gösteriler ve kutlamalar renkli görüntülere sahne oluyor. 

Bir yanda öğretmenleri eşliğinde ellerinde Libya bayrakları ve marşlarla yürüyen öğrenciler, bir yanda omuzlarında bayraklar türkü söyleyip oynayan Libyalı gençler, Trablus caddelerini süslüyor. Binaların cepheleri ve araçlar başta olmak üzere her noktada yeni Libya bayraklarının göze çarptığı başkentte bayram havası yaşanıyor. 

Özellikle üzerlerinde Libya bayrağı taşıyan gençler, Libya Milli Marşı eşliğinde sokaklarda dans ederek ve türküler söyleyerek eğleniyor. 

Güvenlik güçlerinin caddelerde kontrol noktaları oluşturması ve vatandaşların bayraklarla süslediği araçlarıyla devrime destek olması sebebiyle bazı saatlerde trafik durma noktasına geliyor. Devrimin anlamı ve hedeflerini ifade eden şarkı ve marşların kornalara karıştığı sokaklarda, kimi bölgelerde havai fişek gösterileri yapılıyor. 

Devrim sürecinde hayatını kaybeden gençlerin fotoğraflarının duvarları süslediği Trablus'ta Kaddafi ve ailesini eleştiren duvar resimleri de dikkati çekiyor. Devrim kutlamalarının Milli Genel Kongre'nin (MGK) görev süresinin uzatma kararına destek çıkan kesimlerle uzatmaya karşı gösteriler yapan siyasal kesimlerin gösterilerine denk gelmesi kutlama ve protestoların içiçe geçmesine neden oluyor.

Düzenli ordu birliklerinin yanı sıra devrim sürecinde bilfiil savaşan milis kuvvetlere ait ağır silahlı araçlar devrimi koruduklarını ifade eden sloganlar eşliğinde şehrin caddelerinde boy gösteriyor. 

Devrik lider Muammer Kaddafi'nin ''Yeşil Meydanı'' ise 3 yıldır ''Şehitler Meydanı'' ismiyle anılıyor. Hükümetin kutlamalar için herhangi bir bütçe ayırmadığını ve her şehrin kendine göre bir kutlama programı yapacağını belirten Libya başbakanı Ali Zeydan, devrimin kazanımlarının ve ülkenin istikrarının korunması çağrısında bulunmuştu. Libya Başbakanlığı'ndan daha önce yapılan yazılı açıklamada ise kutlamaların sabote edilmesine yol açabilecek olayları önlemek için tüm gerekli tedbirlerin alındığı vurgulanmıştı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com