Libya Müdahalesi Aylar Öncesinden Planlandı

Libya Müdahalesi Aylar Öncesinden Planlandı
İddiaya göre,Libya müdahalesinin ana hatları askeri bir tatbikat senaryosunda aylar öncesinde çizildi.

'Libya'ya müdahaleyi Fransız ve İngilizler dört küsür ay önce askeri bir tatbikat senaryosunda planladı'

Center for Global Search'e yazarı Prof. Michael Chossudovsky İngiltere ve Fransa arasındaki "Southern Mistral 2011" (Güney Karayeli 2011) adlı bir askeri operasyon senaryosuna ve benzerliklerine işaret ederek bu iddiayı ortaya atıyor.

'Arap coğrafyasındaki isyanın Libya'ya yayıldığına inanmaya yönlendirildik'


Buradan hareketle Libya savaşı ve silahlı isyanın, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki Arap ayaklanmaları daha başlamadan aylar öncesinde planlandığını söylüyor: "Mısır ve Tunus'taki protesto hareketinin Libya'ya yayıldığı inancı aşılanmaya çalışıldı. Libya'daki isyan Arap Dünyasına yayılan demokrasi yanlısı aktivizm dalgasına dair spontane bir tepki gibi takdim edildi, böylece de "uluslararası toplumun" bu gelişen sürece "sivillerin hayatını korumak" üzere müdahale kararı aldığına inanmaya yönlendirildik." diyor.

Öne sürülen delil: askeri savaş oyunu "The Southern Mistral 2011"'ın senaryosu


2 Kasım 2010'da, Libya'ya yönelik "Şafak Yoluculuğu"(Odyssey Dawn) operasyonundan dört küsur ay önce, Fransa ve İngiltere "Southern Mistral 2011" operasyonu adıyla hayali "Southland"(Güney Ülkesi) adlı "dikatörlükle yürütülen" "Fransa'nın ulusal çıkarlarına saldırmaktan sorumlu tutulan" "hayali bir ülkeye" karşı tatbikat niteliğinde bir askeri oyunu(senaryoyu) uygulamayı planlamışlar.

Oyun'un senaryosu gereği hayali Southland'e müdahale hayali bir" BM Güvenlik Konseyi 3003 adlı karar ile" gerçekleştirilecekmiş. Senaryo'da bu kararın çıkarılması Fransa tarafından öneriliyor. Libya'ya yönelik kararın çıkarılmasında da Fransa'nın oynadığı etkin rol ile paralellik kuruluyor.

Kritik nokta: Senaryonun başlangıç tarihi ile Libya operasyon tarihi arasındaki örtüşme

Savaş senaryosunun başlama tarihi ise 21 Mart 2011 olarak belirlenmiş. Chossudovsky bu savaş oyunu hiç bir zaman gerçekleştirilmediğini zira operasyon "Southern Mıstral"'in, savaş oyunun başlangıç tarihinden iki gün önce, 19 Mart 2011 tarihinde Libya'ya karşı başlatıldığını söylüyor. ( Libya'ya askeri hareket başlatıldığında Fransa erken davrandığı eleştirileri almıştı)

Tek fark

Senaryo'nun gerçeğinden tek farkı olarak hayali bölge Southland'in Fransa'nın Güney'inde bir yer olarak tasarlanmış olmasını gösteriyor Chossudovsky fakat bunun da Fransız hava gücünün ingilizce olarak " Southern Mistral 20011 savaş oyununun(Southland'a karşı).... mevcut uluslararı olaylardan ötürü (Libya'yı bombalama) durdurduğunu " duyurmasıyla zaten anlamını yitirdiğine işaret ediyor.

Fransız İngiliz dayanışması

Senaryo gereği İngiliz hava kuvvetleri, Libya operasoyunun da olduğu gibi, Fransa'ya destek veriyor ve Kuzey İspanya'daki bir bölgeyi gösteren hayali Navarre'nın hava sahasından yararlanılıyor. Senaryo'da kullanılan uçaklar olan Fransız Mirage 2000'ler ve İngiliz hava kuvvetlerine ait Tornado GR4a'ların Libya hava tarruzlarında da üstlendikleri ana role dikkat çekiyor.

Komplo teorisi mi?

Chossudovsky bu karşılaştırmayı zorlama bir "komplo teorisi" olarak düşünecek olanları da, askeri planlamanın mantığını düşünmeye çağırıyor: "Libya örneğinde olduğu gibi bu büyüklükte ve şiddetteki askeri operasyonlar asla anlık olarak oluşturulmaz, önceden düşünülür." diyor.

ABD'li milletvekili'nin kafasında da soru işaretleri uyanmış


ABD Cumhuriyetçi Parti milletvekili Denis Kucinich de bu benzerliği sorgulamış, kafasında soru işaretleri oluşmuş;

"Savaş oyunları alışıldık şeyler olmasına karşın, 'Southern Mistral' ile 'Operation Odyssey Dawn' arasındaki benzerlikler, Libya'daki askeri planlamamız hakkında çok sayıda cevaplanmamış soru bırakıyor geride."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com