Libya Müdahalesi İçin Şartlı Destek Verdi

Libya Müdahalesi İçin Şartlı Destek Verdi
Kemal Kılıçdaroğlu, hiçbir ülkede dışarıdan müdahaleyi doğru bulmadığını belirterek, “Ancak uluslararası camianın duyarlılıklarıyla Libya halkının talepleri örtüşürse, yeni gelişmeleri beklemek doğaldır.” dedi.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, hiçbir ülkede dışarıdan müdahaleyi doğru bulmadığını belirterek, “Ancak uluslararası camianın duyarlılıklarıyla Libya halkının talepleri örtüşürse, yeni gelişmeleri beklemek doğaldır. Müdahaleye bu koşulla destek veriyorum” dedi.

Londra temaslarının ikinci gününde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, Libya'daki gelişmelerle ilgili şunları söyledi:

Doğru bulmam

“Hiçbir ülkeye dışarıdan müdahaleyi ilke olarak doğru bulmam. Ancak uluslararası camianın duyarlılıklarıyla Libya halkını talepleri örtüşürse, yeni gelişmeleri beklemek doğaldır. 21. yüzyılda insanların öldürülmesine kimse seyirci kalamaz. Yoksa 'Müdahale edilsin, edilmesin' demek için henüz erken. Bir başka ülkeye müdahaleye olanak tanıyan tezkere Meclis'e gelirse, tezkerenin içeriğine bakmak lazım. NATO çerçevesinde durumu değerlendiririz. Bakalım Sayın Başbakan önce kendisi imza atacak mı? Hangi gerekçeyle kabul edecek ya da etmeyecek görmek lazım.

'NATO'nun ne işi var' demem

Ben Sayın Başbakan gibi 'NATO'nun Libya'da ne işi var' gibi bir cümle kurmam. Eğer böyle bir olay varsa önce Dışişleri Bakanlığı'nın, NATO'dan sorumlu yetkililerin durumu değerlendirmeleri ve Başbakan'ı bilgilendirmeleri gerekir. Başbakan, Libya'ya müdahaleye karşı olduğunu söyledi. Ancak geçmişte de Rasmussen'in NATO Genel Sekreterliği'ne itiraz etmiş, ardından imza atmıştı. Yeniden geri adım atıp atmayacağını göreceğiz. Bu bağlamda temaslarımızda Türkiye'nin model ülke tartışmalarıyla ilgili olarak 'Ortadoğu haklarının Türkiye'nin batılı kişiliğine' özendiğini vurguladık.”

PKK'nın 'savaş' kararı

PKK'nın ateşkesi kaldırma kararıyla ilgili olarak da Kılıçdaroğlu şunları söyledi: “Öcalan'la görüşmeyi yapan hükümet yetkilileri. Onların iradeleriyle bu görüşmeler yapılıyor. Alt ayrıntılarını bilmediğimiz için alınan kararla ilgili net bir şey söyleyemem. Ancak arzumuz Türkiye'de terörün bitmesi, insanların ölmemesi. Eğer PKK 'Ben yeniden elime silah alıyorum' diyorsa herhalde Başbakan kamuoyuna açıklama yapar, görüşmeler hangi konuda tıkandı diye.

Yeni CHP vurgusu

Yeni CHP, Türkiye'deki söylemleriyle alışık olan ezberleri bozdu, bozmaya da devam ediyor. Londra'da yaptığımız görüşmeler bu ezberleri bozma sürecinin devamı. Görüşmelerimizin ortak noktası, Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecinin yavaşlaması, özgürlükler, demokrasi ve medyaya yönelik baskılar. Özellikle İngiltere'deki siyasi ve akademik çevreler medyaya yönelik baskıları dikkatle izliyorlar.”

AKP tarafından suçlandık

Kılıçdaroğlu, dün akşam The London School of Econo-mics'te bir konferans verdi. Kılıçdaroğlu'nun öğrencilerin sorularına verdiği yanıtlar ve konferans konuşması özetle şöyle: “Faili meçhul ve toplu mezarlarla ilgili 6 ayrı önerge verdik. AKP tümünü reddetti. Hiçbir cinayetin faili meçhule gitmesini istemeyiz. Toplu mezarlarla ilgi verdiğimiz önerge ve komisyon kurulması isteğimiz de reddedildi. Genel Başkan Yardımcımız Sezgin Tanrıkulu'nun bu yöndeki açıklamasından sonra AKP tarafından suçlandık.

Biz orta sınıfın ve beyaz yakalıların partisiyiz. Zengin kesim ise AKP'ye oy veriyor. Örneğin bizim işveren kuruluşumuz yok. Kürt kardeşlerimizin sorunu yok diye bir açıklamamız olmadı. Kürt kardeşlerimizin sorununa uzak olduğumuzu kabul etmeyiz. Çünkü anadil yasağının kaldırılmasıyla ilgili ilk teklifi biz verdik. Yüzde 10 barajının indirilmesi teklifi de bizim. AKP bundan kaçıyor.”

Seçimde destek sözü

İNGİLTERE İşçi Partisi Genel Başkanı Ed Miliband, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na “Seçim kampanyasına katılma” sözü verdi. Miliband ile Kılıçdaroğlu, önceki gün Avam Kamarası'nda düzenlenen Türkiye'nin İşçi Partili Dostları (Labour Friends of Turkey) grubunun 4'üncü kuruluş yıldönümü resepsiyonu öncesinde özel bir görüşme yaptı. Görüşmede Miliband, Kılıçdaroğlu'na şunları söyledi: “Ben sizinle hemen hemen aynı dönemde genel başkanlık koltuğuna oturdum. Bu nedenle partilerimizin olduğu kadar, kişisel olarak da ortak bir noktamız var. Genel başkan
olmanızdan kısa bir süre sonra partinizin oylarını yükseltmenizi de yakından izliyorum. Kurumsal ilişkilerimizi genişletelim. Önümüzdeki seçimlerde de size elimden gelen tüm desteği vermeye hazırım. Bakarsınız kampanyanıza bile katılırım.” Açılış konuşmasını Türkiye'nin İşçi Partili Dostları Grubu Başkanı Nilgün Canver'in yaptığı resepsiyona, Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Ünal Çeviköz, KKTC Londra Temsilcisi Kemal Köprülü ve Londra'daki Türk derneklerinin temsilcileri katıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com