Libya'da Flaş Gelişme!

Libya'da Flaş Gelişme!
Libya'da isyancılar ve Devlet Başkanı Muammer Kaddafi'ye bağlı güçler arasındaki çatışmalar sürerken, bölgede kalıcı bir çözüme ulaşılabilmesi için ilk somut öneri Venezüella'dan geldi...

El Cezire'nin haberine göre, Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez, Libya'daki krizi sona erdirmek için Kaddafi'ye bir barış planı sundu.

Söz konusu plan, Libya'daki çatışmaları sonlandırarak siyasi bir çözüm bulunması amacıyla Kaddafi ile Libyalı isyancılar arasında görüşmeler yürütecek bir komisyonun kurulmasını öngörüyor. Komisyon da Güney Amerika, Avrupa ve Ortadoğulu temsilcilerden oluşturulacak.

EL Cezire, Kaddafi ile Arap Birliği Genel Sektereri Amr Musa'nın, Venezüella lideri tarafından sunulan öneri üzerinde mutabık kaldıklarını belirtti.

Musa'nın, Reuters'a yaptığı açıklamada ise, "Chavez'in planı konusunda bize bilgi geldi. Ancak bunun üzerinde hala düşünüyoruz. Dün bazı liderlere danıştık" dediği bildirildi.

Kaddafi ile Chavez'in Salı günü bir telefon görüşmesi gerçekleştirerek, Libya'daki son durumu ele aldığı belirtilmişti.

ÇATIŞMALAR DEVAM EDİYOR

İç savaşın eşiğine gelen Libya'da son iki günkü çatışmalar, bir petrol ihracat limanının da bulunduğu doğu kenti Brega'da yoğunlaştı.

Kentin kontrolünü elinde bulunduran isyancılar, bölgeyi dün iki kez bombalayan Kaddafi güçlerini püskürtmeyi başardı. Kaddafi'nin Afrikalı paralı askerleri Libya halkının üzerine saldırttığını belirten Bingazi'deki muhalifler ise uluslararası kamuoyundan yardım talep ederek, BM destekli bir hava saldırısı düzenlenmesi için çağrıda bulundu.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com