Libya’da hükümete güvenoyu

Libya’da hükümete güvenoyu
Libya'da Ulusal Konsey, Ali Zeydan'ın kurduğu kabineye onay verdi.

Libya Ulusal Konseyi, hükümeti kurmakla görevlendirilen Ali Zeydan'ın kabinesine onay verdi.

Zeydan Salı günü bakanlar kurulu listesini güvenoyu için Kongre'ye sunmuş, ancak bazı protestocuların meclis binasına girmesi üzerine oylama ertelenmişti.
 
Tüm tarafların kabul edebileceği bir bakanlar kurulu oluşturmaya çalıştığı belirtilen Başbakan Zeydan hükümette hem liberal hem de İslamcı siyasetçilere yer verdi.
 
Daha önce Mustafa Ebu Şakur'un kurduğu hükümet güvenoyu alamayınca görev Ali Zeydan'a verilmişti.
 
200 üyeli parlamentoda oylamaya milletvekilerinin yaklaşık üçte ikisi katıldı. Oylamadan sonra oturuma namaz için ara verildi.
 
Oylama sırasında yaklaşık 100 kişinin meclis binası önünde eylem yaptığı belirtildi. Ancak kabinenin yapısına itiraz eden eylemcilerin bu kez meclis binasına girmeye çalışmadıkları kaydedildi.
 
2 KADIN BAKAN
 
Yeni hükümette Başbakan Mahmud Cibril liderliğindeki Ulusal Güçler İttifakı ile Müslüman Kardeşler Hareketi'nin Adalet ve İmar Partisi'nden temsilciler yer alıyor.
 
Zeydan'ın kabineyi kurarken Libya'nın farklı bölgelerinin hükümette eşit temsil edilmesini sağlamaya çalıştığı belirtiliyor.Savunma ve içişleri bakanları, geçen yıl Albay Muammer Kaddafi'yi deviren ayaklanmanın beşiği sayılan Bingazi'den seçildi. Kabinede iki kadın bakan da bulunuyor.
 
Salı günü Parlamento'ya girmeye çalışan protestocular, bakanlardan bazılarının geçmişte Kaddafi yönetimiyle yakın ilişki içinde olduklarını öne sürdü.
 
Temmuz'da yapılan ve büyük ölçüde olaysız geçen seçimlere rağmen Libya'da istikrar henüz sağlanabilmiş değil.
 
Uzmanlar, yeni hükümetin en önemli görevinin farklı milis grupları ordunun çatısı altında toplamak olacağına dikkat çekiyor. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com