Libya'da MGK'nın görev süresinin uzatılması

Libya'da MGK'nın görev süresinin uzatılması
Aralarında MGK sözcüsü Humeydan'ın da bulunduğu bazı milletvekillerinin ölümle tehdit edilerek istifaya zorlandığı belirtildi

Libya'da aralarında Libya Milli Genel Kongresi (MGK) sözcüsü Ömer Humeydan'ın da bulunduğu bazı milletvekillerinin ölümle tehdit edilerek istifaya zorlandığı belirtildi.

AA muhabirine konuşan Humeydan, "Milletvekilleri MGK içinden ve dışından bazı kişilerce istifa etmeye zorlandı. Bu kişiler siyasi olarak da liberal Ulusal Güçler İttifakı Partisi tarafından baskıya maruz kaldı. İstifa edenlerin çoğu MGK başkanlığına ölümle tehdit edildikleri için bunu yaptıklarını ifade etti" dedi.

Kendisinin de bu tarz tehditler aldığını belirten Humeydan, bunlara kulak asmayacağını ve vekilliğe devam edeceğini söyledi.

Libya basınında Ulusal Güçler İttifakı Partisi milletvekili Necah Saluh'un, milletvekilliğini bırakmaması durumunda kendisinin ve eşinin öldürüleceği yönünde tehdit edildiği haberleri yer almıştı.

Saluh ise yaptığı açıklamada, halkın MGK'nın yerine seçilmiş bir parlamentonun gelmesi yönündeki isteğine karşı çıkmayacağını söylemişti.

Libya'da iki günde istifa eden milletvekillerinin sayısı 8'e yükseldi.

MGK'daki görüşmelerin ardından geçen salı günü yapılan oylamada, Ali Zeydan hükümetinden güvenoyunun 2 hafta sonra geri çekilmesi, yeni "kriz yönetimi hükümeti" kurulması, 120 gün içinde yeni anayasanın yazılması, gelecek yılın başlarında parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapılması oy çokluğuyla kararlaştırılmıştı.

Kararın ardından ülkenin başkenti Trablus'taki Eş-Şuheda Meydanı'nda bir araya gelen yüzlerce kişi, "Uzatmaya ve yol haritasına hayır" adı altında düzenledikleri gösteride, MGK'nın belirlediği yeni "yol haritası" ve geçici meclisin görev süresinin bir yıl uzatılması kararını protesto etmişti.

Ülkede yaşanan krizlere MGK'nın neden olduğu görüşünü savunan göstericiler, uzatma kararı geri alınmadığı takdirde sivil itaatsizlik eylemi başlatacaklarını ilan etmişti.

Muhabir: Sistem
Yayınlayan: Hüseyin Doğru

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com