Libya'da yasa dışı gözaltı merkezleri

Libyada yasa dışı gözaltı merkezleri
BM Uluslararası Ceza Mahkemesi savcısı Bensouda:

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (AA) - Merkezi Hollanda'nın Lahey kentinde bulunan Birleşmiş Milletler'e (BM) bağlı Uluslararası Ceza Mahkemesi Başsavcısı (UCM) Fatou Bensouda, yasa dışı gözaltı merkezlerinin modern Libya'da yeri olmadığını belirterek, Seyfül İslam Kaddafi'nin derhal UCM'ye teslim edilmesini istedi.

BM Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) brifing veren Bensouda, Libya'nın "ciddi güvenlik sorunları ve derin siyasi bir krizle'' karşı karşıya olmasının adil yargı ve diğer değişiklikleri baltaladığını bildirdi.

Libya'da güvenlik sorununun devamlı bir şekilde artması, UCM'nin soruşturma faaliyetlerini engellediğini belirten Bensouda, yasa dışı gözaltı merkezlerindeki kötü muamele, işkence ve ölüm raporlarının kendilerini endişeye sevk ettiğini kaydetti.

Bensouda, Libya'da kasıtlı olarak ağır suç işleyenlerin, Libya'da ya da UCM'de adalete teslim edilmesi gerektiğini vurgularken, bunun müzakeresinin olmayacağını bildirdi.

Bensouda, ''Devlet kontrolündeki uygun gözaltı merkezlerine transfer edilmesi gereken tutukluların sayısı 8 binden 7 bine düşmüş olmasına rağmen, transfer işlemlerinin hızlandırılması gerekiyor. Yasa dışı gözaltı ve işkencenin modern Libya'da hiçbir yeri yoktur. Bu suçları işleyenlerin soruşturularak, yargılanması ve kanun gücüyle yüzleşmesi gerekmektedir'' dedi. 

Libya'nın BM Daimi Temsilcisi İbrahim Dabbaşi ise uluslararası adalet makamlarının Kaddafi ve Abdullah el-Senussi'nin Libya tarafından yargılanmasının UCM tarafından kabul edilmesi konusundaki çalışmalara devam ettiklerini bildirdi.

Konuşmasında, Libya'da diktatörlüğün sona erdiğini belirten Dabbaşi, hükümetin, adaletin sağlanması ve siyasi bütünlüğün korunması konusunda bir denge aradığını ifade etti.
 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com