Libya'daki iç savaşta 30 bin kişi öldü

Libya'daki iç savaşta 30 bin kişi öldü
Libyalı muhaliflerin kurduğu Ulusal Geçiş Konseyi'nin (UGK) Sağlık Bakanı Naci Bereket, ülkede 6 aydır süren iç savaşta en az 30 bin kişinin öldüğünü belirtti.

Bereket, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin rejimine karşı gösterilerle başlayan olaylarda yaklaşık 50 bin kişinin de yaralandığını söyledi.
 
Naci Bereket, ölenlerin yarıya yakınının Kaddafi'nin savaşçıları olduğunun sanıldığını kaydetti.
 
Bereket, bu sayıların kısmen hastaneler, yerel yetkililer ve muhalif komutanlarına dayandırıldığını bildirdi.
 
Kesin rakamlara birkaç hafta içinde sahip olacaklarını ifade eden Bereket, nihai sayının mevcut tahminlerin üzerinde olacağını sandığını da söyledi.
 
Bereket, AP ajansına yaptığı açıklamada, en az 4 bin kişinin hala kayıp olduğunu, bunların öldüğünü ya da Kaddafi'nin kaleleri olarak bilinen kentlerde alıkonulduğunu kabul ettiklerini kaydetti.
 
Çatışmalarda ölenlerin hızla defnedildiğini, şimdiyse kimlik tespiti için yeniden çıkarılmaya başlandığını belirten Bereket, arama ekiplerinin Kaddafi'ye bağlı güçler tarafından öldürülen tutukluların gömüldüğü gizli mezarları ortaya çıkarmaya devam edeceğini sandığını ifade etti.
 
Bereket, halktan ailelerinde ölen ya da kayıp olanları bölgelerindeki camilere bildirmelerini isteyeceklerini de kaydetti.
 
Naci Bereket, çatışmaların en şiddetlisinin çıktığı yerlerden biri olan liman kenti Misrata'da en az 2 bin sivil ve muhalif savaşçının öldüğünü, binlercesinin yaralandığını söyledi.
 
Bereket, başkent Trablus'ta da en az 1700 muhalif savaşçının ve 100 sivilin öldüğünü belirtti.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com