Libya'dan Gelen Türk İşçilere Müjde

Libya'dan Gelen Türk İşçilere Müjde
Sosyal Güvenlik Kurumu, Libya'dan Türkiye'ye dönen işçilerin işsizlik sigortasından yararlanmaları için çalışma başlattı

Maliye de işverene vergi kolaylığı getirecek Libya'da iş yapan yatırımcıların zararının 5 milyar doları bulması beklenirken, vergi ödemelerinde kolaylıktan sonra kredi borçlarının yapılandırılması için de düğmeye basıldı. Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin'le bizzat görüşerek bu konuda destek istedi. BDDK, Karşılıklar Kararnamesi'nde düzenleme yaparak kredi kullandıran bankaların yükünü hafifletecek, bankalar da şirketlerin kredi ödemelerinde vadeleri uzatacak.

RİSK 2.4 MİLYARI BULUYOR

Libya'daki zararların tespiti için uluslararası bir kuruluşla çalışılması öngörülürken, işadamları 12 Mart'ta Bakan Çağlayan ile masaya oturacak. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye'ye dönen çalışanların işsizlik sigortasından yararlanması çağrısı yaparken, Sosyal Güvenlik Kurumu bu talebi gündemine aldı. Maliye bu ülkede iş yapan şirketlere vergide kolaylık sözü verirken şimdi gözler BDDK'ya çevrildi. BDDK verilerine göre, Türk bankalarının Libya'da taşıdığı risk yaklaşık 2.4 milyar lira. BDDK'nın Libya'da kullandırılan kredilerde karşılık oranını düşürmesi durumunda bankaların da yapılandırmaya sıcak bakacağı belirtiliyor.

TEMİNAT MEKTUPLARI

Yükü hafifleyen bankalara kredi borçlarına yeniden yapılandırma imkânı verilecek. Firmalara kullandırılan kredilerin anapara ve faiz ödemeleri de ertelenecek. BDDK'nın nihai kararını hafta başında açıklaması bekleniyor. Bu arada teminat mektuplarının süresi uzatılması da gündeme geldi. Eximbank 3-6 aylık ihracat kredisinin vadesini 24 aya çıkaracak.

İŞVERENE HER TÜRLÜ KOLAYLIK SAĞLANACAK

MALİYE Bakanı Mehmet Şimşek, önceki gün yaptığı açıklamada, mağdur olan yatırımcılara yasa kapsamında her türlü kolaylığı sağlama sözü vermişti. Şimşek, bu ülkede meydana gelen olaylara "mücbir sebep" kabul ettiklerini anımsatarak vergi ödeme konularında destek olacaklarını belirtmişti. Bu kapsamda, verilen sürenin sonuna kadar bu şirketlere tahakkuk eden vergiler de ödenmeyecek, sürenin bitiminden sonra mükellefiyetlerini yerine getirmek için 15 gün süre verilecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com