Libya'lılar kutlama yapıyor

Libya'lılar kutlama yapıyor
Devrik lider Kaddafi'nin öldüğü haberini alan Libyalılar sevinç gösterileri yaptı.

Trablus halkı devrik Libya lideri Muammer Kaddafi'nin öldürülmesinin ardından,  Şüheda Meydanı'nda gösteriler düzenledi.
Sabah saatlerinden itibaren Kaddafi'nin öldürüldüğü yönündeki haberler üzerine Trablus ve çevre bölgelerden pek çok Libyalı araçlarıyla korna çalarak, ellerinde bayraklarla şehir merkezine akın etti.

Şehir merkezindeki Şüheda Meydanı'nda bir araya gelen her yaştan kadın ve erkek, meydanda kurulan sahnede duygularını ifede ederek şarkılar söyledi.
Meydandaki halk, ellerinde bayraklarla Kaddafi'nin yakalanması sonrasında besteledikleri ilginç şarkılarla kutlamaya eşlik etti. Meydandan zaman zaman uçaksavarla ve Kalaşnikoflarla havaya ateş açıldı.
Bu arada, havai fişek gösterisi ve denize top atışı yapıldı. Atışlar sonrasında bazı kişiler yaralandı. Yaralılar meydanda bulunan ambulansta tedavi edildi.
Kutlamalara katılanların Kaddafi'nin yakalanmasının ardından birbirlerine selam verirken zafer işareti yaptığı ve ''Allahu Ekber'' dediği görüldü.
Kutlamalar dolayısıyla Şüheda Meydanı'na çıkan bütün yollar trafiğe kapandı.

Tek yabancı bayrak Türk bayrağı
Meydandaki kutlamalarda yeni Libya bayrağının yanı sıra yabancı bayrak olarak sadece Türk bayrağı dalgalandı. Kutlamalara katılanların İngilizce ''game over'' (oyun bitti) ve ''Libya free'' (özgür Libya) dediği görüldü.

 
LONDRA'DA DA KUTLADILAR
Londra'da yaşayan Libyalılar, Kaddafi'nin ölümünü büyük bir coşku içinde kutladı.
Libya'nın yeni yönetiminin, Kaddafi'nin ölümünü doğrulamasının ardından tüm dünyada başlayan kutlamalara İngiltere'de yaşayan Libyalılar da katıldı. Libya'nın İngiltere büyükelçiliği önünde toplanan Libyalılar 'yaşasın özgürlük2 sloganları attılar.
Muhtar Abdul Samad isimli Libyalı 'Bu mesaj Muhammed ve Ayşa'ya Libya'ya gelin ve mahkemeyle yüzleşin biz sizleri 35 yıl izledik bu günleri gördük bir 35 yıl daha ararım ve bulurum. Bugün haberleri izlediğimde gözyaşlarına boğuldum 40 yıldır bugünü bekliyorduk, genç yaşlı, kadın erkek herkes bu mutluluğu paylaşıyor' ifadelerine yer verdi.
Bayraklarla elçilik binası önünde kutlama yapan kalabalık şiir ve şarkılarla sevinçlerini paylaştılar. İngiltere Libyalılar Derneği Abdül Sehat ise 'Kabus zaferle sonuçlandı. Kaddafi'nin 40 yıldan uzun süredir baskı rejimini özgürlük savaşçıları zaferle sonuçlandırdı. Şehitlerin ailelerine ve bu zafer için mücadele eden herkese sonsuz teşekkür ediyorum' açıklamasında bulundu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com