Libya'nın Kaderi Paris'te Çizildi!

Libya'nın Kaderi Paris'te  Çizildi!
Libya'ya yönelik askeri operasyon planının son şekli Paris'teki zirvede verildi.

ABD, Fransa, İngiltere ve Almanya liderleri ile Arap ülkelerinin temsilcileri kritik görüşmeler sonucunda, Libya'da sivil halkın korunması amacıyla "vakit kaybetmeksizin harekete geçilmesi" kararı alındı

Paris'te yapılan toplantıya Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin yanı sıra BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiltere Başbakanı David Cameron'un yanı sıra AB, Afrika Birliği ve Arap Birliği temsilcileri de katıldı.

EV SAHİBİ SARKOZY

Zirveye ev sahipliği yapan Sarkozy, görüşmelerin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, "Müttefiklerimizle vardığımız anlaşma çerçevesinde hava kuvvetlerimiz Albay Kaddafi'nin uçaklarının Bingazi halkına yönelik saldırılarına karşı çıkacak. Uçaklarımız hali hazırda bu kente yönelik hava saldırılarına mani olmaya başlamış bulunuyor" dedi.

DİPLOMATİK ÇÖZÜM HALA MASADA

Kaddafi'nin saldırılarını durdurması halinde diplomatik çözümün hala masada olduğunu da sözlerine ekleyen Sarkozy'nin bu sözlerinin ardından Fransız uçaklarının Libya ordusuna ait askeri hedefleri vurmaya başladığı açıklandı.

Kanada Başbakanı Stephen Harper, düzenlenen operasyona ülkesinin de katılacağını belirtirken, denizden abluka da dahil olmak üzere donanma müdahalesinin de yapılmakta olduğunu vurguladı.

CLİNTON: TÜRKİYE SÜREÇTEN AN BE AN HABERDAR

ABD Başkanı Barack Obama, TSİ 18.45'te başlayan askeri müdahaleden yaklaşık 45 dakika önce Brezilya'da yaptığı açıklamada, koalisyon güçlerinin Libya'ya karşı harekete geçmeye hazır olduğunu söyledi. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Arap ülkelerinin bu müdahaleye desteğinin kritik olduğunu ifade etti. Clinton ayrıca, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu bazı ülkelerin süreçten an be an haberdar edildiğini de sözlerine ekledi.

CAMERON: HAREKETE GEÇME ZAMANI

İngiltere Başbakanı David Cameron da Libya konusunda "harekete geçme zamanının" geldiğinin altını çizerken, müdahaleye Fransa, İngiltere, ABD ve Kanada'nın yanı sıra Katar, Belçika, Hollanda, Danimarka ve Norveç'in de katılacağı teyit edildi.

İTALYA'DAN ÜS DESTEĞİ

Sarkozy'nin açıklamasından kısa bir süre önce Fransa ve Kanada ordusuna ait savaş uçaklarının Libya üzerinde keşif uçuşu yaptıkları bildirildi. El Arabiya televizyonunun Paris muhabiri, yapılan keşiflerde başta Sirte Askeri Havaalanı olmak üzere askeri hedeflerin belirlendiğini duyurdu. İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, önceki haberlerin aksine şu aşamada operasyona sadece üs desteği verdiklerini söyledi.

Berlusconi ayrıca İtalya'nın Napoli kentinde bulunan NATO üssünün harekatın merkezi olarak kullanılmasını önerdi.

ALMANYA OPERASYONA KATILMAYACAK

Almanya ise operasyona katılmayacağını açıkladı. El Arabiya kanalı, Türkiye'nin de Libya, yeni bir Irak'a dönüşmediği sürece Kaddafi'ye yönelik bir operasyona katılmaya hazırlandığını öne sürdü. Ancak bu iddia, başka kaynaklarca doğrulanmadı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com