Libya'ya Kara Harekatı Yapılacak

Libya'ya Kara Harekatı Yapılacak
Libya'da Kaddafi güçlerini durdurmak yerine peş peşe hatalarla isyancıları vuran NATO uçaklarının başarısı sorgulanıyor.

Libya lideri Muammer Kaddafi'ye bağlı birlikleri engellemekte başarısız olan ve operasyonu devraldığından bu yana üç defa yanlışlıkla isyancılara ateş açan NATO hava saldırılarının etkinliği eleştirilerin odağı oldu. NATO, Libya'nın doğusundaki hava saldırılarında iki noktada muhaliflerin tanklarının vurulmasından uçaklarının sorumlu olduğunu kabul etti. Perşembe günü meydana gelen 'dost ateşi' olayına kadar Libya'daki muhalif güçlerin elinde tank olduğunu bilmediklerini açıklayan NATO, özür dilemeyi reddetti. NATO Genel Sekreteri Rasmussen ise derin üzüntü duyduğunu belirtti.

NATO'ya devredene kadar Libya'daki koalisyon operasyonları yöneten ABD'li General Carter Ham, Libya'ya olası bir kara harekâtı düzenlenebileceğini söyledi. Amerikan CBS televizyonuna konuşan Ham, Washington yönetiminin, önemli riskler taşımasına rağmen kara harekâtı olasılığını göz önünde bulundurması gerektiğini söyledi. Askeri güçlerini sivil bölgelere kaydıran Kaddafi'ye karşı hava saldırısının etkisiz kaldığına dikkat çeken Ham, muharip güçlerin yer alacağı bir planın uygulanabileceğini kaydetti.

'ARAPLAR DESTEKLEMEZ'

ABD'li General Ham, bir kara operasyonunun, Arap ülkelerinin desteğini sona erdirebileceği tespitinde de bulundu. ABD Başkanı Barack Obama, daha önce birçok kez ABD askerlerinin kara operasyonunda yer almayacağını bildirmişti. Yine de CIA'ya bağlı ajanların Libya'da operasyonlar düzenlediğine dair bilgiler basına sızmıştı.

ÇOCUKLAR HEDEF

Libya'da sıcak çatışmalara ilişkin çelişkili haberler geliyor. Kaddafi güçlerinin Misrata'ya doğu cephesinden girdiği ve çatışmaların devam ettiği söylenirken, UNICEF sözcüsü, keskin nişancıların Misrata'da çocukları hedef aldığını iddia etti. Kaddafi'ye bağlı güçlerin Misrata kentine düzenlediği saldırıda ikisi çocuk 4 kişinin öldüğü bildirildi. Wikileaks sitesi ise Kaddafi'nin Trablus'u ziyaret eden İngiliz heyetine kimyasal silah laboratuvarını gezdirdiğini yazdı. Bu bilgi, Batılı güçlerin Irak'a saldırı öncesinde yaydığı asılsız "kimyasal silah var" bahanesini hatırlattı. Öte yandan, Ankara Feribotu 300'e yakın Mısırlı 'yı ülkesine götürmek için Libya'ya gitti.

'DOST ATEŞİ'NE KARŞI 'PEMBE'

NATO uçaklarının yanlışlıkla bombaladığı isyancılar, çareyi araçlarının tepesini pembeye boyamakta buldu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com