Lider Fenerbahçe oldu!

Lider Fenerbahçe oldu!
Türk takımları son 10 yılda Avrupa'dan en çok parayı bu sezon kazandı. Fenerbahçe ise...

Bu sezon Avrupa kupalarında mücadele eden kulüplere dağıtacağı ödül paralarına zam yapan UEFA, toplam 1.3 milyar Euro ödül verecek. Türk takımlarının 2012/13 sezonunda Avrupa kupası gelirleri şimdiden 42.5 milyon Euro'yu geçti. Türk futbol tarihi boyunca bir sezonda en fazla Avrupa gelirine ulaşan Türk takımları Fenerbahçe'nin UEFA Avrupa Ligi'nde yoluna devam etmesi halinde kazancını arttıracak. Son 10 yılda takımların toplam geliri ise 238 milyon Euro'ya ulaştı.

İSPANYOL VE İNGİLİZLER

2003-2004 sezonundan itibaren Avrupa kupası kazancı futbol kulüplerinin en önemli gelir kapısı oldu. şampiyonlar ligi ve UEFA Avrupa Ligi'nde en çok parayı İspanyol ve İngiliz kulüpleri kazandı. Ancak son yıllarda Türk kulüplerinin bu alandaki gelirleri de hızla arttı. 10 yıl önce 19 milyon Euro kazanan Türk kulüpleri, bu sezon 42.5 milyon Euro'yu yakaladı. Fenerbahçe'nin UEFA Avrupa Ligi'nde finale kadar yükselip kupayı kaldırması halinde bu gelirler 50 milyon Euro'yu bulacak.

Son 10 yılda 5 farklı Türk takımı Avrupa kupalarında para kazanmayı başardı. 10 yılda Fenerbahçe'nin Avrupa kupalarındaki başarısı 75 milyon Euro'yla ödüllendirildi. Galatasaray ise bu alanda 60.1 milyon Euro kazandı. Sarı-kırmızılı takım bu gelirin yarısını bu sezon elde etti. Beşiktaş ise Avrupa kupalarında mücadele ettiği yıllarda havuz parasıyla kazancını arttırdı. Siyah-beyazlıların geliri 59.2 milyon Euro oldu. Tarihleri boyunca bir defa Şampiyonlar Ligi'nde mücadele eden Trabzonspor ve Bursaspor da UEFA'da önemli bir gelire ulaştı. Trabzonspor'un kazancı 23, Bursaspor'un geliri ise 21 milyon Euro oldu. (BCK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com