"Lig tescil edilmemeli"

"Lig tescil edilmemeli"
Ankaragücü teknik direktörü Hakan Kutlu, çok çarpıcı açıklamalar yaptı.

Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Ankaragücü Teknik Direktörü Hakan Kutlu, kulübün sezon başından beri yaşadığı sıkıntıların ardından Spor Toto Süper Lig'den düşmesinin haftalar öncesinden kesinleştiğini belirterek, "Ülkenin önde gelen insanları, maliyecilerimiz, savcılar şike soruşturmasıyla başlayan süreçte çok çok önemli girişimler yapıyorlar. Kendilerini takdirle izliyoruz ama bu girişimlerin Ankaragücü'ne de yapılması lazım" diye konuştu.

Kutlu, ligin 12. haftasından itibaren yaşanan maddi sıkıntılar sonrasında bir kaç futbolcunun sözleşmelerini tek taraflı feshederek takımdan ayrıldığını dile getirerek, "Daha sonra biz göreve geldik. Dönemin başkanınından gerekli transfer yasağı kaldırılmasa bile kadrodaki futbolcuların tutulacağı sözünü almamıza rağmen bu söz yerine getirilemeyerek 15 gün içinde 20'ye yakın futbolcumuz takımdan ayrıldı" diye konuştu.

"A.GÜCÜ'NDEN BAŞKASI AYAKTA KALAMAZDI"

Eldeki mevcut kadronun yetersiz kalmasının ardından A2 takımından ve 3. liglerde kiralık olarak forma giyen oyuncuları takıma dahil etiklerini anlatan Kutlu, şu an mevcut kadroyla da sezonu tamamlamaya gayret ettiklerini bildirdi.

Kutlu, futbola 8 yaşında Ankaragücü'nün altyapısında başladığını, altyapıdaki bütün kademelerde kaptan olarak görev yaptığını, takıma da 10 yıldan fazlası kaptan olmak üzere 17 yıla yakın profesyonel olarak hizmet ettiğine değindi.

Hakan Kutlu, bu süreç içinde Ankaragücü camiasında başarılı ve başarısız bir çok dönem yaşadığını ifade ederek, "'Geçmişte yaşadığımız sıkıntılı dönemlerde bir çok imkansızlıkara rağmen camianını birleşmesiyle bu sıkıntılardan kurtulmuştuk. Ama bu seneki ortam çok farklı. Çünkü Ankaragücü bu madar maddi batağın içinde kalıp, 20 futbolcusu bu mali batak içenden faydalanıp kulüpten ayrılmamıştı. Hiç bir zaman A2 takımıyla mücadele etmemişti. Her zaman kalburüstü oyuncUlar kadrosunda olmuştu. Ankaragücü hiç bir zaman bu duruma düşmemişti. Bu yıl onun için çok farklı.

Kamuoyuyla paylaşılanların en az 10 kat daha kötüsü durumlarla karşılaştık. Biz, yansıtılması gerekenleri dışarı yansıttık, yansıtılmaması gerekenleri yansıtmadık. Sadece kamuoyunun ilgisini, dikkatini çekebilmek için 102 yıllık kulübün düştüğü durumu biraz kıyısından, köşesinden kamuoyu bilgilensin diye bazı şeyleri paylaştık. Ama paylaşmadığımız o kadar çok şey var ki Türkiye'de hatta dünyada hiç bir takım böyle bir sıkıntı içine düşürülmemiştir diye düşünüyorum. Sivas'ta ikinci bir formasız gittik ki bu hiç bir takımın başına gelmeyecek bir olaydı. Bu duruma Ankaragücü hariç hangi Anadolu takımı düşse, inanın bu kadar güçlü, ayakta duramazdı. Tabi bunda taraftarın ve camianın büyüklüğü önemli. Büyük sıkıntılar geçirdi bu takım. Ankaragücü inşallah bir çıkış yolu bulup, önümüzdeki senelerde yeniden eski gücüne kavuşup, Ankara'nın, Türkiye'nin ses getiren takımı olacaktır diye düşünüyorum" diye konuştu.

O ANI UNUTAMIYOR

Genç teknik adam, futbol yaşamında unutamayacağı anılarından birinin de bu sezon yaşandığını bildirdi. Yaşanan sıkıntılar nedeniyle Sivas deplasmanına sadece 1 takım forma ile gittiklerini hatırlatan Kutlu, "Sivas deplasmanını unutamam. Maç, yoğun kar yağışı altında oynanıyordu. Devre arasında malzemecilerimiz futbolcuların ıslak olan formalarını saç kurutma makinesi ile kurutmaya çalışıyorlardı. Oyuncularımız yine o ıslak formalarla ikinci yarıya çıkmak ve maçı tamamlamak zorunda kalmışlardı. O anı hala yaşıyor ve unutamıyorum" dedi.

Kutlu, Türk futbolunda şike soruşturmasıyla başlayan bir sürecin devam ettiğini, bu süreçte mali yönden sıkıntıya düşen bir çok kulüben incelemelerden geçirildiğini vurguladı.

Gaziantepspor, Trabzonspor, Galatasaray gibi kulüplerin bu süreçten geçtiğinin altını çizen Kutlu, bu araştırmaların Ankaragücü Kulübü'nde yapılmamasını anlayamadığını ifade etti.

Kutlu, Ankaragücü Kulübü'nün de iyi bir incelemeden geçirilmesi gerektiğine değinerek, şunları kaydetti:

"Bunun muhammak yapılması lazım. Çünkü 102 yıllık bir camia. Ayrıca Ankaragücü'nün bu kulüplerden farklı bir yanı var ki Ankaragücü kamu yararına kurulmuş bir dernek statüsündedir. İsminin başında da MKE kurumunun ismini taşıyor. Bu takıma nasıl bir soruşturma, araştırma yapılmaz? Ülkenin önde gelen insanları, maliyecilerimiz, savcılar şike soruşturmasıyla başlayan süreçte çok çok önemli girişimler yapıyorlar. Kendilerini takdirle izliyoruz ama bu girişimlerin Ankaragücü'ne de yapılması lazım. Ankaragücü'nün içinde bulunduğu durum muhakkak irdelenmeli ve araştırılmalı diye düşünülorum.

Özellikle kulübün son 15 yılı muhakkak araştırılmalı. Çünkü burası 103 yılına girecek bir kulüp. Koskoca bir camia burası. Kamu yararına kurulan bir kulübü zarara uğratmak büyük bir suç. Ben bunları söylerken teknik direktörlük görevimi bir kenara bırakıyorum. Bir başka kulüpte çalışsam bu konu beni kesinlikle ilgilendirmez. O kulübün yöneticileri, delegeleri, tarftarları, basın mensupları bu konuyla ilgilenirler. Ben 28 yıl bu kulüpte oynamış bir sporcu olarak ve bu takımın bir taraftarı olarak bunları konuşuyorum. Gerekenin yapılması en büyük temennimiz."

Yeni sezonda takımda kalıp kalmayacağının önümüzdeki günlerde kulüpte yaşanacak gelişmelere göre şekilleneceğini anlatan Kutlu, bunun için bazı şartları olduğunu ifade etti.

Kutlu, yeni sezonda iyi bir yönetim kurulu oluşması, transfer yasağının kaldırılması ve yeni yönetimin de kendisiyle çalışmak istemesi halinde takımı bırakamayacağını belirtti.

"LİG TESCİL EDİLMEMELİ"

Yeni sezonla ilgili hala bir gelişmenin olmadığını bu yönde çok fazla söylentilerin dolaştığını ifade eden Kutlu, şöyle konuştu:

"Yeni sezonda ligin 21 veya 22 takımla olacağı söylemleri var. Olur veya olmaz ama ben kendi fikrimi söyleyeyim; bu sene lig bence tescil edilmemeli. Çünkü o kadar farklı bir lig oynadık ki neyin ne olduğu belli değil. Bir play-off sistemi konuldu. Şimdi lig bitti.İlk 8 dışında kalan 10 takımın ne yapacağı belli değilken bir turnuva düzenlendi. Neyin ne olacağı belli değil. Hep şike soruşturması konuşuluyor. Hala verilmiş bir karar yok. Herkesin kafası farklı yerlerde. Benim şahsi fikrim bu sene ligin tescil edilmemesi ve küme düşmenin kalkması yönünde olur. Ama işin öbür tarafından görünen o ki TFF 1. Lig'e düşmüş bir takımız. Bizler de ne olacağını bekliyoruz."

(EMK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com