Liman İşletmeleri operasyonundaki ayrıntılı konuşmalar!

Liman İşletmeleri operasyonundaki ayrıntılı konuşmalar!
İzmir'deki yolsuzluk operasyonunda şirket yöneticilerinin kendi aralarında yaptıkları rüşvet konuşmaları da ortaya çıktı

Büyük rüşvet ve yolsuzluk operasyonlarının İzmir ayağında başlatılan  Liman İşletmesi’ne yönelik yolsuzluk operasyonunda gözaltına alınan 24 kişiden 1’i ifadesinin ardından savcılık kararıyla serbest bırakıldı.

23 zanlıdan 14’ü tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.İzmir Liman İşletmesi’nde yolsuzluk yapıldığı bir ihbar mektubuyla başlamıştı. ‘İmbat Dalgası’ adıyla anılan ‘Liman İşletmesi’ne yönelik yolsuzluk operasyonu 5 ilde 27 kişi gözaltına alındı.

Bu arada eski Ulaştırma Bakanı ve İzmir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım’ın bacanağı olan Cemalettin Haberdar’ın bugün saat 11:15’te İzmir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi’ne gelerek teslim olduğu da öğrenildi.

Bakan bacanağı olan Cemalettin Haberdar Salı gününden beri yani 7 Ocak’tan beri polis tarafından aranıyordu. Celalettin Haberdar ifadesini verdikten sonra adliyeye sevk edilecek. 9 kişinin aranmasına da devam edildiği belirtildi.

İzmir operasyonunda ilginç ayrıntılar da kayda geçti. Zanlıların teknik takip sırasındaki telefon görüşmelerinde sürekli şirket sahiplerinden rüşvet amacıyla aldıkları paraları, elbiseleri (takım elbise, gömlek vs.) telefon paralarını da ödettikleri konuşmalar yer alıyor.Şirket sahiplerinden rüşveti alan bazı resmi görevlilerin konuşmaları da tapelerde yer aldı.

Kayıtlara yansıyan bazı konuşmalar, gözaltındaki zanlılardan T.Ç.A.’nın Van Gölü’nde ulaşımı sağlamak için kullanılacak olan deniz araçlarının pazarlığı sırasında Van Gölü Feribot İşletme Müdürü Ş.Ç.’ye rüşvet pazarlığı içeren “Ş. ağabey, Nasılsınız, Size telefonda bahsettiğim gibi, Yenican sallarının tanesini 5850 TL’ye verebiliriz, Sal başına 565 TL size yazarım yani 565 x 28: 15820 TL size takdim ederim. Salları 5 haftada teslim ederim. Başka bir isteğiniz var mı? Saygılarımla’’ diye mail attığı ortaya çıktı.Bazı şirket sahipleriyle çalışanları arasında geçen ilginç konuşmalarda Liman İşletmesi’nde görevli memurların gemi boşaltım sıralarını, bekletmeden yaptırmak için rüşvet ücretlerini çok arttırdığından yakındıkları da kayda geçmiş durumda.

Şirket yöneticilerinin kendi aralarındaki konuşmalarda yakınma ifadeleri bu işler yapılırken dönen rüşvet çarkını da gözler önüne serdi.

Söz konuşu konuşmalar şuan gözaltında bulunan Liman İşletmesi yolsuzluğunda gözaltına alınan kişilere ait telefon kayıtlarından:

X : Abi bunların derdi bitmiyor. Dün de Ş. aradı benim sıkıntım var, nedir sıkıntın abi dokuz milyar, bak sanki şey istiyor.

Y : Sıkıntıları biter mi bunların ya

X : Ya dokuz milyar, bakarız abi ben bi ortaklarla konuşayım da inşallah yardımcı oluruz dedim. Çıktım ne diyeyim abi yani

….

Y : Ya o dokuz o ister yarın T. başlar biraz sıkıntım var gönder on bin dolar, yirmi bin dolar. Allah yardımcımız olsun.

X : Ya yapılacak, ya bu iş yapılacak bir iş değil

Y : Yeter ya artık yeter. Yemek yiyecekseniz, rakı içecekseniz her zaman misafirim olun arkadaşım bana para demeyin artık. Param yok benim, işim de kalmadı dedim

X : Abi yok ki bunlar doymuyor ki bunlar

Y : Doymuyor, doymuyor abiciğim valla Allah yardımcımız olsun

X : Bunların hiç derdi de bitmiyor. Bunlar yani anlamadım gitti ya bu kadar haram para ile haram para bu kadar

……

X : Ya A.’nın gözünün yağını yiyeyim ya A. orda garibin tekiydi ya

Y : A.’yı çocuğu bedava koşturuyorduk ya vallahi hiç kıymetini bilmedik

X : Çok en fazla isterse bi yirmi bana yirmi kontür göndersene derdi ya

Y : Aynen onun kontür derdi vardi veriyorduk kontür geçiyorduk

X : Bana diyordu ki ya çayım kahvem kalmadı bi çay kahve bir şey olursa çocuklara bıraktırıver bana derdi. En büyük masrafi oydu, arada bi telefonu ödeyiver derdi o otuz lira kirk lira olurdu.

X : Aynen abi aynen aynen garibim adamcağızı yediler gitti işte

Y : Yediler gittiler tabi ya burda yemeyi beceremeyen yedirmeyi beceremeyen duramaz ki abi bunlar böyle burası, burası sistemi b.ktan
X : Yapcak bir şey yok artık

Y : Abi bu işin içine girdim burdan çıkmak istiyorum ama nasıl çıkcam bilmiyorum

Zanlılardan TCDD İzmir İşletme Müdürü T.Y.’nin, arkadaşıyla yaptığı telefon görüşmesinde konteyner ihalesiyle ilgili kaygılarını da paylaştığı tespit edildi.

T.Y.’nin, ihaleyi İtalyan firmasının alması durumundaki kaygısını da bu şekilde, tapelerde yer aldı:
 
C. : Sen ne yapıyorsun nerdesin

T.Y. : Ben ne yapayım Ankara’daydım yeni geldim

C. : He hayırdır

T.Y. : Şeyin ihalesi vardı onun kararını işte beni yazmışlardı şeye

C. : He

T.Y. : İhale komisyonuna

C. : He şu MHC’leri

T.Y. : He he

C. : Kim aldı

T.Y. : Valla Cumhur şu anda kimseye söyleme de

C. : He

T.Y. : Bakan makan açıklayacak onu şey

C. : Ben karışmam ya bana ne

T.Y. : He şey şu anda şeyin İtalyan gurunun üzerinde gözüküyor

C. : İtalya’nın üzerinde gözüküyor

T.Y. : Hı hı ama yalnız İtalyan gurununda heç bir ya bu o iş biraz bilmiyorum Cumhur gelecek yıl bizleri ağır cezaya götürür

C. : Ne dedin

T.Y. : O gelecekte orda imzası olanları ağır cezaya götürür

C. : Allah aşkına

T.Y. : Yav şimdi hiç bu güne kadar eeeee konteyner vinci üretmemiş bu ilk defa bize yapıyor

C. : E prototip olur bu standart olmaz ki

T.Y. : Nası prototip stardart olmasın   (LAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com