Lise öğrencileri, bir günlerini engelli akranlarıyla geçirdi

Lise öğrencileri, bir günlerini engelli akranlarıyla geçirdi
Bolu'da başlatılan "Arkadaşım Olur Musun Projesi" kapsamında lise öğrencileri, özel eğitim merkezinde öğrenim gören zihinsel engelli akranlarıyla derse girdi

BOLU (AA) - "Arkadaşım Olur Musun Projesi" kapsamında lise öğrencileri, özel eğitim merkezinde öğrenim gören zihinsel engelli akranlarıyla gün geçirdi.

Bolu Sarıcalar Özel Eğitim İş Uygulama Merkezindeki engelli öğrencilerin akranlarıyla kaynaşması ve sosyalleşmesi amacıyla Bolu İzzet Baysal Anadolu Lisesinde program düzenlendi.

İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Çavuşoğlu, burada yaptığı konuşmada, öğrencilerin alkışlanacak bir iş yaptıklarını söyledi.

"Siz iyilik yapma duygularınızı çocuklara yayıyorsunuz" diyen Çavuşoğlu, "Herkes sizi izliyor. Bu duygular virüs gibi hemen yayılır. Merhamet etmek, iyilik yapmak, gülümsemek gibi mutluluk duyguları insanlar arasında hemen yayılır" ifadesini kullandı.

Özel eğitim alan öğrencilerin 7 liseyi ziyaret ederek akranlarıyla arkadaşlık kuracağını anlatan Çavuşoğlu, "Biliyorum ki bu dostluk bir günlük ya da birkaç saatlik olmayacak. Çok uzun yıllar devam edecek kardeşlik olacağını düşünüyorum. Bu, bir iyilik hamlesi. Göreceksiniz, ilimizdeki diğer zihinsel engelli okulları da bu tarz projelerle sahaya çıkıp diğer okullarla kardeşlik kuracak" şeklinde konuştu.

- "Bu öğrenciler gerçekten özel"

Bolu Sarıcalar Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi Müdürü Rıdvan Yücel ise proje sayesinde engellilerin toplumdaki bilinirliğinin artacağını dile getirdi.

Yüce, zihinsel engellilerin nasıl davranacaklarının çok fazla bilinemeyeceğini aktararak, "Ben bu okula gittikten sonra hayatın farklı yönünü  gördüm. Üniversiteden sonra 15 yılı bu arkadaşlarımızla geçirdim. Bu öğrenciler gerçekten özel" değerlendirmesinde bulundu.

Konuşmaların ardından öğretmenleri tarafından eşleştirilen engelli öğrenciler, birlikte sınıfta ders yaptı.

 

Lise 10'uncu sınıf öğrencisi Şura Nur Yıldız, engelliliğin normal bir durum olduğunu kaydederek, "Onlarla vakit geçirmek çok zevkli ve eğlenceli. Beraber yemek yiyeceğiz ve derslere gireceğiz. Onlar da bizden biri. Sadece toplumsal açıdan onları daha iyi içimize sindirmemiz lazım" diye konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com