Liselerde cami dönemi

Liselerde cami dönemi
Hükümetin okul, tiyatro ve gazino başta olmak üzere her yerde mescit açılabilmesine ilişkin yasa taslağıyla ilgili tartışmalar sürerken Milli Eğitim Bakanlığı tarafından göç alan kentlerde “lise derslik açığını kapatmak” amacıyla başlatılan Eğitim Kampusl

Eski Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer döneminde başlatılan ve büyük kentlerdeki lise derslik ihtiyacının kapatılmasını amaçlayan Eğitim Kampusları Projesi’nin 1. Grup Mimari Proje Yarışması sonuçlandı.
 
Yarışma ile Adana, Aydın, Erzurum, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Muğla ve Şanlıurfa illerinde Kamu Özel Ortaklığı finansman modeli ile yapılacak ihaleleri kazanacak firmaların yapacağı eğitim kampusları belirlendi. 100 bin metrekare alan üzerindeki inşaatı 2 yılda tamamlanacak eğitim kampuslarının maaliyeti 20 yıl süre ile Milli Eğitim Bakanlığı tarafından firmalara taksitler halinde ödenecek.
 
İkinci grubunda Afyon, Ağrı, Balıkesir, Bursa, Hatay, Elazığ, Kastamonu, Kayseri, Iğdır, Malatya, Kahramanmaraş ve Mardin illerinin yer alacağı proje tamamlandığında ülke genelinde 33 eğitim kampusu kurulmuş olacak.
 
1. grupta yer alan 8 projenin tamamında lise öğrencilerinin barınacağı yurtların ve ihtiyaçlarını gidereceği sosyal alanların içine cami, ibadethane ve mescit alanlarının yer alması ise dikkat çekti. İstanbul Küçükçekmece projesinde yurt, konferans salonu ve kütüphane alanının içinde “namazgâh” adı verilen bir yapı dikkat çekti. İstanbul için ikincilik ödülünü alan projede de yurtlar ve “mescit” yan yana bulunurken üçüncü projede eğitim binası ile mescit birbirine yakın konumlandırıldı. Kocaeli Gündoğdu’da yapılacak eğitim kampusunda da “ibadethane” adı verilen yapıya 1099 metrekare alan ayrıldı.
 
Adana Seyhan kampusunda kullanılacak projede, mescit alanının “kampusta yaşayanlar tarafından kullanılacağı” belirtilerek “kampustaki birimleri tanımlandığı farklı açık alanların buluşma noktasındadır” ifadeleri kullanıldı. Aydın ilinin merkezine 5 kilometre uzaklıktaki araziye kurulacak kampustaki dini tesis ise “Namaz kılma alanı, son cemaat toplanma mekânı ve apteshane” olmak üzere 3 bölüme ayrıldı. Erzurum Yakutiye projesinde de mescit için alan ayrıldı. Erzurum için mansiyon ödülü alan projede dini tesisin adı doğrudan “cami” olarak yazıldı. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com