Liseli gençlerde korkutan tablo

Liseli gençlerde korkutan tablo
İstanbul'da yapılan bir araştırmaya göre yüz öğrenciden 45'i sigara, 32'si alkol kullanıyor

İstanbul'un 39 ilçesindeki 154 lisede sigara ve alkol kullanımına yöneklik yapılan araştırmanın sonuçları lise gençliğinin tehdit altında olduğunu gösterdi.

32 bin lise öğrencisiyle yapılan anket sonuçlarına göre her yüz öğrenciden 45'i sigara kullanıyor. Bu öğrencilerin 32'si aynı zamanda alkol da alıyor. her yüz kişiden 9'u ise uyuşturucu kullandığını söylüyor.

Araştırmayı yapan Amerika Rowan Üniversitesi Cooper Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Andres Pumariega, "Önleminizi bir an önce alın. Yoksa durumunuz Batı ülkelerinden farklı olmaz." diyerek uyarıda bulunuyor.

Çoğunluğunu lise 1. sınıf öğrencilerinin oluşturduğı 32 bin öğrenci üzerinde yapılan araştırmada meslek liselilerin sigarayı, anadolu liselilerin ise alkolu daha fazla kullandığı görüldü.

Amerika Rowan Üniversitesi Cooper Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Andres Pumariega, İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün davetiyle 2010-2012 yılları arasında yaptığı anketi, Antalya'daki 5. Uluslararası Risk Altında ve Korunması Gereken Çocuklar Sempozyumu'nda değerlendirdi. Pumairega, "Türkiye'de kullanım oranları ABD ve Avrupa'ya göre geride ama madde bağımlılığı konusunda artış ciddi." dedi. Aile içi iletişimin güçlendirilmesi, Sağlık ve Milli Eğitim bakanlıklarının proje üretmesi tavsiyesinde bulundu.

Genel olarak oranların batı ülkelerinin gerisinde olduğunu söyleyen Pumairega, uyuşturucu artış hızının dikkat çekici olduğunu söyleyerek; "Aile içi iletişim güçlendirilmeli, Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı proje üretmeli.Tütün kullanımı riskini aile eğitimi, yaş, anti sosyal davranış, sinirlilik, aile ve arkadaşlarla geçirdiği zamanlar, ailede madde kullanımı, arkadaş çevresi etkisi tütün kullanma riskiyle alakalı olduğunu görüyoruz. Alkol kullanımında da yaş, göç, özgüven, anti sosyal davranış, inanç veya inançsızlık, eğitim imkanı, baskı gibi faktörler rol oynuyor." dedi.  (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com