Liseli Serap'ı Yakanlar Çocuk Mahkemesinde Yargılanacak!

Liseli Serap'ı Yakanlar Çocuk Mahkemesinde Yargılanacak!
Liseli Serap'ın yanarak ölmesinden sorumlu tutulan terör sanıkları 'Taş atan çocuklar' yasasından yararlanacak...

Hrant Dink'i öldürmek suçundan yargılanan Ogün Samast'ın "taş atan çocuklar yasası" olarak adlandırılan yasadan faydalanmasının ardından, geçtiğimiz yıl dershaneden evine dönerken PKK'lıların İETT otobüsüne attığı molotof kokteyli ile yanarak can veren lise öğrencisi Serap Eser'in failleri de aynı yasa kapsamında yargılanacak. Serap Eser'in ölümünün 1. yıldönümünde yapılan duruşmada, yaşları olay tarihinde 18'den küçük olan 4 sanığın dosyaları çocuk mahkemesinde yargılanmaları için ayrıldı.

Küçükçekmece'de İETT otobüsüne molotofkokteyli atarak lise öğrencisi Serap Eser'i öldürdükleri iddiasıyla haklarında dava açılan 6'sı tutuklu 7 sanığın yargılandığı davada yaşları 18'den küçük R.S., M. D., Ö. K., Ö.B'nin 6008 sayılı "Terörle Mücadele Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"un 8. maddesiyle, CMK'nın 250. Maddesinin 4. bendine eklenen fıkradaki hüküm gereği çocuk mahkemesinde yargılanmasına karar verildi. Kamuoyunda "taş atan çocuklar yasası" olarak bilinen yasal düzenlemeyle 4 sanık bundan sonra Çocuk Mahkemesi'nde yargılanacak.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya davanın tüm sanıkları katılırken Serap Eser'in ölümünün birinci yıl dönümüne denk gelen duruşmaya yakınları gelmedi. Duruşmada yaşı 18'den küçük sanıkların dosyalarının ayrılması için verilen dilekçeler hatırlatılarak bu konuda savcının görüşünü soruldu. Savcı, yasada yapılan değişiklik çerçevesinde 4 sanığın dosyasının ayrılarak çocuk mahkemesine gönderilmesine karar verdi. R.S., M. D., Ö. K., Ö.B'nin yaşlarının 18'den küçük olması nedeniyle kapalı yapılan duruşma sonunda sanıkların dosyasının çocuk mahkemesine gönderilmesine karar verildi.

Diğer 3 sanığın yargılanmasına ise 10 Mayıs 2011 tarihinde devam edilecek.

12 YILA KADAR HAPİSLERİ İSTENİYOR
İddianamede, şüphelilerin "kasten adam öldürmek'' iddiasıyla, ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması talep ediliyor. Şüphelilerin aynı zamanda, "silahlı terör örgütü üyesi oldukları'' gerekçesiyle 7 ile 15 yıl arasında, "patlayıcı madde bulundurdukları'' iddiasıyla 4.5 ile 12 yıl arasında, "genel güvenliği kasten tehlikeye soktukları'' suçlamasıyla 6 ay ile 3 yıl arasında, "mala zarar vermek'' iddiasıyla 2 ile 12 yıl arasında ve "ruhsatsız silah bulundurdukları'' gerekçesiyle de 1 ile 3 yıl arasında değişen hapisle cezalandırılmaları da isteniyor.

8 Kasım 2009 tarihinde meydana gelen olayda İETT otobüsüne molotofkokteyli atılmış ve Serap Eser yaralanmıştı. Hastaneye kaldırılan Eser, 7 Aralık 2010 günü hayatını kaybetmişti.
.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com