"Lobi çalışması yapacağız”

"Lobi çalışması yapacağız”
Uşak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (UTSO) İsmail Karaman, bugün Başbakan Erdoğan tarafından açıklanan yeni teşvik paketi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Yeni teşvik ve istihdam paketinde Uşak'ın 3. bölgede yer aldığını belirten İsmail Karaman, 1. bölgede yer alan yatırımcıları Uşak'a çekmek için lobi çalışması yürüteceklerini söyledi. Uşak'ın 2004 yılından bu yana teşvik kapsamında yer aldığını ve 5084 sayılı teşvik uygulamasında özledikleri ağır sanayi yatırımlarını alamadıklarını kaydeden Karaman, yeni paketin eski işletmeler ile yeni yatırımcılar arasında haksız rekabete yol açacağını iddia etti. Açıklanan teşvik ve istihdam paketi ile Türkiye'nin 4 bölgeye ayrıldığını ve teşvik sürelerinin yetersiz olduğunu savunan Karaman, “ Uşak olarak yeni pakette 3. bölgede yer almamız doğal. İlimizin 4. pakette yer alması doğru olmazdı. UTSO olarak yeni paketin en az 10-15 yıl süreli olmasını arzu ederdik. 3. bölge içinde yer alan illerde yatırım yapacak yatırımcılar uygulamadan 5 yıl yararlanabilecek. 5 yıl bize göre kısa bir süre. Yeni pakette ayrıca eski işletmelerle ilgili herhangi bir teşvik öngörülmüyor. Bu durum haksız rekabeti körükleyecektir. Haksız rekabet sonucunda da eski işletmelerde kayıt dışı istihdam sorunu ortaya çıkabilir. Biz Uşak olarak eski işletmelerinde yeni teşvik paketinden yararlanması için girişimlerde bulunacağız. Paketin açıklandığı saatlerde milletvekillerimizi arayarak bu talebimizi ilettik”dedi.
5084 sayılı teşvik yasasından 49 ilin yararlandığını Uşak'ın ise bu uygulamadan en fazla yararlanan iller arasında yer aldığını da söyleyen Karaman, “ 5084 sayesinde ilimize azda olsa dışarıdan yatırımcı çektik. Ancak özlediğimiz ağır sanayi yatırımlarını alamadık. Yeni pakette yatırımcı çekmemiz daha zor olacak. Çünkü 81 ilde de belli oranlarda teşvik uygulanacak. Uşak olarak dışarıdan yatırımcı çekebilmek için lobi çalışması yapmak zorundayız. Bu kapsamda önümüzdeki günlerde İstanbul Sanayi Odası'nda ilimizi tanıtacağız. Küresel ekonomik krizde göze alındığında yatırımcı çekmek kolay olmayacak. Çünkü sanayicilerimiz ve işletmelerimiz bu ortamda öncelikle mevcut yatırımlarını ayakta tutmanın yollarını arıyor”diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com