Lodos fırtınasına dikkat!

Lodos fırtınasına dikkat!
Türkiye'nin batısı bugün şiddetli lodos ve yağmurların etkisinde kalacak.

 

Batıda fırtına etkili olmaya başladı. Lodosun hızı, İstanbul, Balıkesir, Çanakkale, İzmir, Bodrum boyunca saatte 50-60 km'ye çıktı, ilerleyen saatlerde 80-100 km'yi bulabilir. Marmara denizindeki feribot seferleri zaman zaman durabilir. Türkiye'nin batısı bugün şiddetli lodos ve yağmurların etkisinde kalacak. Bu durumdan en fazla etkilenecek olan iller: İzmir, Aydın, Muğla, Bodrum ve Antalya.
 
Ege ve Akdeniz'deki fırtına denizde dev dalgalara neden olurken, ağaçların devrilmesi ve çatıların uçmasına neden olabilir. Sadece batıda değil Ankara, Konya ve tüm Anadolu'da şiddetli lodos nedeniyle, bu gece ve yarın soba zehirlenmesi tehlikesi yüksek. Başta Bursa ve Konya olmak üzere sobaların yakılmamasında fayda var. İzmir, Aydın, Muğla'nın tüm ilçeleri ile Antalya'da su baskını tehlikesine dikkat etmek lazım.
 
İSTANBUL'DA LODOS GECEYE KADAR ETKİLİ
 
İstanbul'da saatteki hızı 50-60 km'yi bulan lodos fırtınası geceye kadar sürecek. Bugün orta şiddetli yağmur var. Yarın akşam ve gece ise yağmur daha kuvvetli yağacak. İstanbul'da hava yarın soğumaya başlıyor. Pazar ve sonraki günlerde ise 4-5 derecenin altına inecek. Ankara'da lodos akşam ve gece çok şiddetli. Yarın başkentte kuvvetli yağmur var. Pazar hava soğuyor. Sulu kar yağacak.
 
İzmir'de saatteki hızı 80 km'yi bulacak lodos geceye kadar kalacak. Özellikle iş çıkışında çok şiddetlenecek yağmur İzmirlilere zor anlar yaşatabilir. Yarın sabaha kadar düşen yağmur miktarı 100 kg'ı bulabilir.
 
Antalya'da şiddetli yağmur bu gece yarısından yarına kadar yağacak. 8 saat içinde metrekare'ye 160 kg. yağmur düşebilir, lodos yönlü fırtınanın hızı 120 km'yi bulabilir. Bu özellikle sera üreticilerini olumsuz etkileyecek bir durum, su baskını tehlikesi de yüksek.
 
BÖLGELERİMİZDE HAVA
MARMARA: Çok bulutlu, batısı ile zamanla İstanbul, Bursa, Kocaeli Yalove ve Balıkesir'de kuvvetli olmak üzere yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bölgenin güneydoğusunda yer yer sis hadisesi bekleniyor. Rüzgarın; güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli (40-60 km/sa), bölgenin batısında fırtına (70-90 km/sa) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.
 
EGE: Çok bulutlu, akşam saatlerinden sonra İzmir, Aydın ve Muğla, gece saatlerinde Manisa, Kütahya, Uşak ve Denizli çevrelerinde kuvvetli olmak üzere, sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden İç Ege'de kuvvetli (40-60 km/sa), Kıyı Ege'de fırtına (70-90 km/sa)şeklinde eseceği bekleniyor. Sabah saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde hafif buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis hadisesinin görüleceği tahmin ediliyor.
 
AKDENİZ: Çok bulutlu, Antalya çevreleri gece saatlerinde kuvvetli olmak üzere, sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın güney yönlerden bölgenin batısında kuvvetli (40-60 km/sa), Batı Akdeniz'in kıyı kesiminde gece saatlerinde kısa süreli fırtına (50-70 km/sa) şeklinde eseceği bekleniyor. Burdur çevrelerinde sabah saatlernde sis görüleceği tahmin ediliyor.
 
İÇ ANADOLU: Parçalı bulutlu, gece saatlerinde Eskişehir çevrelerinin yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah saatlerinde bölge genelinde, gece saatlerinde bölgenin doğusunda buzlanma ve don olayı bekleniyor. Bölgede sabah saatlerinde yer yer sis hadisesi tahmin ediliyor. Rüzgarın öğle saatlerinden itibaren bölgenin batısında güneybatı (Lodos) yönlerden yer yer kuvvetli olarak (30-50 km/sa) esmesi bekleniyor.
 
BATI KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinde Zonguldak, Düzce ve Bolu çevrelerinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bölgenin iç kesimlerinde sabah saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis hadisesi bekleniyor. Rüzgarın öğle saatlerinden itibaren güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden yer yer kuvvetli (30-50 km/sa) olarak eseceği tahmin ediliyor.
 
ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Bölgenin iç kesimlerinde sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis hadisesinin görülmesi bekleniyor.
 
DOĞU ANADOLU: Çok bulutlu, güneyi ile Erzincan, Tunceli, Erzurum ve Ağrı çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Malatya ve Elazığ çevrelerinde yağmur, diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Bölge genelinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis hadisesinin görüleceği tahmin ediliyor.
 
GÜNEYDOĞU ANADOLU: Çok bulutlu, yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bölgenin kuzey kesimlerinde sabah ve gece saatlerinde yer yer hafif buzlanma ve don olayı bekleniyor. (SYK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com