Lokantacılar dertli...

Lokantacılar dertli...
Yurt genelinde olduğu gibi Kütahya Simav'da da domates ve ette önlenemeyen fiyat artışı lokanta işletmecilerini kara kara düşündürmeye başladı İlçede Restoran işleten Uğur Muştu, domates ve ette önlenemeyen fiyat artışları yüzünden işletme maliyetle

Yurt genelinde olduğu gibi Kütahya Simav'da da domates ve ette önlenemeyen fiyat artışı lokanta işletmecilerini kara kara düşündürmeye başladı İlçede Restoran işleten Uğur Muştu, domates ve ette önlenemeyen fiyat artışları yüzünden işletme maliyetlerinin yüzde 30–35 oranında artış gösterdiğini söyledi.
Domates ve et fiyatlarındaki artış yüzünden lokantacı esnafı olarak her geçen gün daha kötüye gittiklerini vurgulayan Uğur Muştu,” Bırakın kar etmeyi işletme giderlerini karşılayabilirsek kendimizi mutlu hissediyoruz. 15-20 gün öncesine kadar kilosunu 1 TL ye temin ettiğimiz domatesi bugünlerde kilosunu 2,5-3 TL ye, kilosunu 25 liradan temin ettiğimiz etin kilosunu da 30-35 TL'den temin edebiliyoruz. Mutfağımızda domates ve etin kullanılmadığı bir yemek yok. A dan Z ye yaptığımız her yemek, kebap ve salatada domatesi mutlaka kullanmak zorundayız. Örneğin; ezme ve çoban salatada, ızgaraların yanında, pide ve soğuk salata çeşitlerinin içerisinde, bazı yemeklerimiz de görsellik açısından süsleme yaparken domatesi mutlaka kullanıyoruz. Domatesi bugünkü fiyatlarıyla almaya korkar olduk. İnanın domates etten daha kıymetli hale geldi. Gözümüz gibi saklıyoruz. Önceden kırmızı ve beyaz etimizi itina ile saklardık, ama şimdi bu itinayı domates içinde göstermeye başladık. Domates fiyatlarındaki aşırı artışı mümkün olduğu kadar müşterilerimize yansıtmamaya çalışıyoruz. Bu artış başta turizm sektörünü ve lokantacılık sektörünü olumsuz etkiliyor. Çünkü domates ve biber gibi sebzelerin günlük değişen fiyat artışlarında maliyetlerimiz aniden yükselebiliyor. Ama biz yemek fiyatlarımızı günlük yükseltemiyoruz. Önceden belirlemiş olduğumuz fiyatlarımız ne ise o fiyatı müşterimize uyguluyoruz. Dolayısı ile bu fiyat artışlarından doğan maliyet artışlarını hep sinemize çekiyoruz. Domatesin aşırı artışı maliyetimizi yüzde 30–35 artırdı. Bu sıkıntımızın sera ürünlerinin tezgahlara konması ile biraz hafiflemesini bekliyoruz” diye konuştu.
Tüm bu olumsuzluklara rağmen hizmetlerini devam ettireceklerini ifade eden Simavlı işletmeci Uğur Muştu, müşterilerine işletmesine gösterdiği ilgiden dolayı teşekkür etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com