Londra Olimpiyatları'na muhteşem açılış

Londra Olimpiyatları'na muhteşem açılış
Dünyanın en büyük spor organizasyonu Olimpiyat Oyunları'nun 30.'su İngiltere'nin başkenti Londra'da başladı.
Oyunların açılış töreni Londra'daki Olimpiyat Stadı'nda TSİ 23.00'te başladı. Yaklaşık 1 milyar kişinin izlediği tahmin edilen açılış töreninde 10 bin gönüllü görev yaptı.
 
AÇILIŞ TÖRENİNDE NELER OLDU?
 
Olimpiyat Stadı'nda bir İngiliz'in köy hayatı temsili olarak yansıtıldıktan sonra Sanayi Devrimi sahnelendi. Ailelerin şehirlerde toplanmasının başlamasıyla birlikte kıyafetlerin değişmesi dikkat çekti. Temsilde, çimlerin yerini zamanla çelik ve fabrika bacalarına bıraktı. Adanın hikayesini anlatan senaryo ışık şovlarıyla muhteşem görüntülere sahne oldu.

HABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN!
 
TÜRKİYE'DEN 114 SPORCU KATILIYOR

Türkiye, 19'uncu olimpiyatlarında tarihindeki en kalabalık kafileyle mücadele edecek. Bir önceki olimpiyat Pekin’de 68 sporcu ile en kalabalık kafileye ulaşan Türkiye, Londra’da bu sayıyı 100’ün üzerine taşıdı. 114 sporcu olimpiyat için konulan barajları geçerek Londra bileti aldı.

SAHAYA İNGİLİZ KÖYÜ KURULDU
 
Sanat yönetmenliğini 8 dalda Oscar ödülü kazanan ''Slumdog Milyoner'' filminin yönetmeni Danny Boyle'un yaptığı açılış töreninde, Olimpiyat Stadı'nın içine koyun, at, inek, keçi, ördek, kaz, tavuk gibi çiftlik hayvanlarının yanı sıra bacası tüten bir köy evinin yer aldığı örnek bir İngiliz köyü kuruldu. 
 
Köy tasviri için 2 keçi, 70 koyun, 12 at, 10 tavuk, 10 ördek, 9 kaz, 3 köpek ve 3 inek kullanıldı, ayrıca yapay bulutlarla resim tamamlandı.
SANAYİ DEVRİMİNE GEÇİŞ
 
''Harikalar Adası'' temalı açılış töreninde köy yaşamının anlatıldığı gösterinin ardından İngiltere'nin sanayi devrimine geçişi sahneye konuldu. Sahadan dev bacalar yükselirken, köylülerin yerini sanayi işçileri aldı. Sanayi devriminin ardından günümüz, dijital çağ olarak canlandırıldı.
 
27 MİLYON STERLİNE MAL OLDU
 
Dünya genelinde yaklaşık 1 milyar kişinin izlediği açılış töreninde 10 bin gönüllü görev yaptı.
 
27 milyon sterlin harcanarak hazırlanan açılış töreninde, Buckingham Sarayı'nda Kraliçe Elizabeth ve ünlü film karakteri James Bond rolüyle tanınan aktör David Craig'in oynadığı kısa bir film gösterildi.
 
Kısa filmde, James Bond rolündeki David Craig, Kraliçe Elizabeth'i Buckingham Sarayı'ndan helikopterle alarak Londra üzerinden Olimpiyat Stadı'na getirmesi gösterildi.
 
KRALİÇE AYAKTA ALKIŞLANDI
 
Kraliçe Elizabeth ve eşi Edinburgh Dükü Philip, bu filmin ardından Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Jaques Rogge ile birlikte stada giriş yaptı.
Kraliçe Elizabeth, Olimpiyat Stadı'na gelişinde tribünlerde bulunan seyirciler tarafından ayakta alkışlandı.
Daha sonra işitme engelli çocuklar, İngiliz Milli Marşı'nı seslendirdi.
 
Öte yandan ünlü çocuk romanı karakteri ''Harry Potter'in yazarı JK Rowling, açılış töreninde ''Peter Pan''dan bir bölüm okudu.
Hasta çocuklar için yapılan bu gösteride sahada 320 yatak kullanılırken, 600 dansçı görev yaptı.
 
23 TONLUK OLİMPİYAT ÇANI
 
Açılış töreninde 23 tonluk bir olimpiyat çanı da kullanıldı. 2x3 metre boyutundaki çanı, bu sene Fransa Bisiklet Turu'nu kazanan ve bu turda ilk kez şampiyon olan İngiliz unvanını alan Bradley Wiggins çaldı. Wiggins'in çanı çalmasıyla açılış gösterisi de start aldı.
 
3 BOYUTLU GÖSTERİ
 
Açılış töreninde ışıklarla 3 boyutlu gösteri de gerçekleştirildi.Bu gösteri için görevliler, izleyicilere ve basın mensuplarına 3 boyutlu gözlükler dağıttı.
Bu arada seyircilere dağıtılan fenerlerle stadyumda renkli bir görüntü oluşturuldu.
 
ERDOĞAN, OLİMPİYAT KOMİTESİ BAŞKANI'LA GÖRÜŞTÜ
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Jacques Rogge ile görüştü. Hilton Oteli'nde basına kapalı gerçekleşen görüşme, 40 dakika sürdü. Görüşmeye Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da katıldı. Görüşmede, 2020 Olimpiyat Oyunları'nın İstanbul'da yapılması konusunun ve sporla ilgili diğer konuların ele aldığı öğrenildi. (SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com