Loto'nun babası öldü

Loto'nun babası öldü
Talih oyunların öncüsü sayılan Loto'nun yaratıcısı Lothar Lammers (86) öldü. Tüm dünyayı etkisi altına alan ve Türkiye'de “Sayısal Loto” olarak tanınan oyunu bulan Lammers, “Loto'nun babası” olarak tanınıyordu.
Tüm dünyada milyonlarca kişi tarafından oynanan talih oyunu Loto'nun yaratıcısı Lothar Lammers öldü. Uzun süredir geçirdiği bir hastalık sonucu 86 yaşında hayata gözlerini yuman Lammers, Türkiye'de de “Sayısal Loto” olarak tanınan oyunu bulan kişiydi.

Toplam 49 sayı içinden çekilişte çıkacak 6 sayıyı doğru bilmek üzerine kurulu Loto'yu bularak şans oyunları tarihine damga vuran Lammers'in başarı hikayesi, öğrenci olduğu 1950'li yıllarda Batı Alman Spor Toto Teşkilatı'nda çalıştığı dönemde başlamıştı. 
 
SPORLA İLGİLENMEYEN KİTLEYİ HEDEFLEDİ
 
Lammers, o dönemde tanışıp dost olduğu gazeteci Peter Weiand ile birlikte spora bağlı olamayan ve yüksek rakamlarda para kazandırabilen bir oyun fikri üzerinde çalıştı. “Spor Toto, kadınlar ve sporla ilgilenmeyen milyonlarca insan için bir anlam ifade etmiyor” diyerek işe girişen Lammers, çalışmaları sonucunda bulduğu 9 Ekim 1955'te “Loto-49'dan 6” adlı şans oyununun startını verdi.

Lothar Lammers, oyunun büyük ilgi uyandırmasının ardından NRW'de kurulan Kuzey Batı Lotosu Teşkilatı'nın (şimdiki adıyla Batı Lotosu) genel müdürlerinden biri oldu. Lammers, teşkilatın Münster'deki merkezindeki bu görevi 1986 yılına kadar sürdürdü. 
 
TÜM DÜNYAYA YAYILDI
 
Lothar Lammers'in 49'dan 6 prensipli Loto oyunu, Almanya'daki başarısının ardından kısa sürede tüm dünyaya yayıldı. Almanya'dan sonra Lammers'in destekleriyle ilk etapta Kanada, Yunanistan, Finlandiya, İrlanda, Avustralya ve ABD'nin bir çok eyaletinde Loto teşkilatları kuruldu.

1987 yılında Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterand tarafından liyakat nişanı verilen Lothar Lammers, o tarihten itibaren “Loto'nun Babası” unvanını aldı. 1985 yılında Intertoto Teşkilatı'nın başkanı olan Lammers, 1997 yılında da Las Vegas'ın Onur Listesi'ne alındı. Oyun Türkiye'de, 1996 yılından itibaren “Sayısal Loto” adıyla oynanmaya başlandı. (SNK)
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com