Lübnan için Uluslararası Destek Grubu Toplantısı

Lübnan için Uluslararası Destek Grubu Toplantısı
Fransa Cumhurbaşkanı Hollande : "Ortadoğu ve Avrupa sınırlarında barışın sağlanması için mümkün olan bütün yolları kullanacağız"

PARİS (AA) - Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Suriye'den Lübnan'a yönelik mülteci akınının ülkeye büyük yük getirdiğini belirtti ve "Ortadoğu ve Avrupa sınırlarında barışın sağlanması için mümkün olan bütün yolları kullanacağız" dedi.

Hollande, Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman ve BM Genel Sekreter Yardımcısı Jeffrey Feltman’ın da katıldığı Lübnan için Uluslararası Destek Grubu Toplantısı'nın açılışında konuşma yaptı. 

Hollande, Lübnan’a askeri alanda uluslararası yardımların genişletilmesi gerektiğini vurgulayarak, "Ortadoğu ve Avrupa sınırlarında barışın sağlanması için mümkün olan bütün yolları kullanacağız" diye konuştu.

Lübnan'da 1 milyondan fazla Suriyeli mülteci bulunduğunu hatırlatan Hollande, bu sayının ülke nüfusunun dörtte birine karşılık geldiğini ifade etti. Hollande, her ay 50 binden fazla Suriyelinin Lübnan'a göç ettiğini ve bunun ülkeye büyük yük getirdiğine dikkati çekti. Hollande, Suudi Arabistan'ın da katkısıyla Lübnan'ın ihtiyacı olan 3 milyar dolar tutarında askeri katkı sağladıklarının altını çizdi.

 Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman ise uluslararası topluma dayanışma çağrısında bulunarak, Suriyeli mülteci akının ülkenin birliği için hayati tehlike arz ettiğini söyledi. Süleyman, "Lübnan’ın sırtındaki yük hafifletilmelidir" diye konuştu.

Daha fazla sayıda ülkenin mültecilere sahip çıkması gerektiğini vurgulayan Süleyman, konuyla ilgili olarak Almanya’yı örnek gösterdi.

Toplantıya Lübnan, Fransa, İngiltere, Almanya, ABD, Rusya dışişleri bakanları ile BM, AB, Arap Birliği, Dünya Bankası temsilcileri katıldı. Suudi Arabistan, Lübnan’a yapacağı önemli mali katkı nedeniyle toplantıya özel olarak davet edildi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com