Lukiç’in müebbet cezasına onay

Lukiç’in müebbet cezasına onay
BM Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi, Sırp savaş suçlusu Milan Lukiç'in ömür boyu hapis cezasını onayladı.

BM Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi, Bosna Savaşı sırasında işlediği suçlar nedeniyle ömür boyu hapis cezası alan Bosnalı Sırp Milan Lukiç'in cezasını onayladı.
 
Bosna Hersek'in doğusundaki Vişegrad kentinde yaşayan Müslümanlara yönelik şiddet uygulayan, ''İntikamcılar'' veya ''Beyaz Kartal'' olarak bilinen paramiliter örgütün lideri olan Lukiç'in ömür boyu hapis cezası, BM Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi tarafından onaylandı.
 
Lukiç, 1992 Bosna Savaşı sırasında, yaşları 2 ile 72 arasında değişen 100'den fazla Müslümanı bir binaya toplayarak diri diri yakan, kaçmaya çalışanları ise vurarak öldüren paramiliter örgütün lideri olmakla suçlanıyordu.
 
BM Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi, Lukiç'in, suça yardım ve yataklıktan 30 yıl hapis cezasına çarptırılan kuzeni Sredoje Lukiç'in cezasını ise 27 yıla indirdi. Sredoje Lukiç, mahkumları dövdüğü iddiasından suçsuz bulundu.
 
Eski Sırp asker Milan Lukiç'e verilen ömür boyu hapis cezasını onaylaması, Bosnalı savaş mağdurlarını memnun etti.
 
Davanın Lahey'deki temyiz duruşmasını izleyen Savaş Mağduru Kadınlar Derneği Başkanı Bakira Haseçiç, ''Genel anlamda karardan memnunuz. Bu karar, adalet ve gerçekler için mücadele etmemizde bize güç katacak. Her ikisi de hapishanede çürüyecek'' dedi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com