Lületaşı işlemeciliğini öğrendiler

Lületaşı işlemeciliğini öğrendiler
Eskişehir'de, lületaşı işlemeciliğini öğrenen 22 kursiyere sertifikaları verildi.

Eskişehir'de, lületaşı işlemeciliğini öğrenen 22 kursiyere sertifikaları verildi.
Anadolu Sigorta'nın 85. kuruluş yıldönümünde başlattığı sosyal sorumluluk projesi 'Bir Usta Bin Usta' çerçevesinde Eskişehir Odunpazarı Kurşunlu Külliyesi'nde organize edilen 'Lületaşı İşlemeciliği Kursu', üç ay sürdü.
Kursu başarıyla tamamlayan 22 kursiyere sertifikaları düzenlenen törenle verildi. Törene katılan Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı, lületaşı işlemeciliğinin Eskişehir'in dünyaya tanıtılmasındaki önemine dikkat çekti.
Kurs eğitmeni Ayhan Karahan da, 'Bir usta bin usta projesi, yok olmakta olan mesleklerin geleceği açısından çok önemli bir proje. Öğrenciler, üç aylık kurstan sonra bu işi yapmayı sürdürürlerse, daha da iyi sonuçlar alınabilir” dedi.
Lületaşının çıkarıldığı köylerden biri olan Beyazaltın'da yaşayan Hacer Yavuz (41) ise, 'Bizim doğduğumuz ve gençlik yıllarında, bu tarz işleri sadece erkekler yapardı. Kadınlar, bu el sanatıyla ilgilenmezlerdi. Ben bir şekilde kendi kendime öğrenebildiğim kadar öğrendim ve takılar üzerinde çalışarak kendi dükkanımı açtım. Daha sonra, bu kursa katıldım.
Lületaşının her alanında başarılı olmak, gerek torna, gerek bıçak işçiliğinde adı geçen bayan lületaşı ustalarından birisi olmak istiyorum' diye konuştu.
Her yıl belirlenecek beş ilde, üç ile altı aylık dönemlerde 20-30 kişiye eğitim verilmesi planlanan projede, böylece yılda ortalama 100 kişi geleneksel işkolları ile ilgili mesleki eğitim almış olacağı bildirildi.
10 yıllık bir süreçte tamamlanması planlanan projenin sonunda, bin kişinin yaklaşık 50 meslekte yetkinlik kazanması ve bu mesleklerin bulundukları illerde sürdürebilir konuma ulaşmasının hedeflendiği açıklandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com