"Lütfen Haberal’ı bırakın"

"Lütfen Haberal’ı bırakın"
Pakistan’ı ziyaret eden Erdoğan’a Pakistanlı doktorlardan ‘Ergenekon tutuklusu Prof. Haberal’ı tanırız. Büyük doktordur. Lütfen onu serbest bırakın’ çağrısı geldi

Başbakan Erdoğan’ın Pakistan temasları sırasında ülkenin en ünlü doktoru Abidul Hasan Rizvi’nin önderliğindeki Pakistanlı doktorlardan ilginç bir talep geldi. Prof. Rizvi, Başbakan Erdoğan’a ilettiği mektupta yakın arkadaşı olan Pakistan’da sağlık hizmetlerinin gelişmesine büyük katkıda bulunduğunu söylediği Başkent Üniversitesi Profesörü Mehmet Haberal’ın serbest bırakılmasını istedi. Pakistan Organ Nakli Topluluğu’nun da başkanlığını yürüten Prof Rizvi’nin internette tam metni yayınlanan mektubunda şu ifadeler yer aldı:

İşte o mektup

Ekselansları Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 2009 yılından bu yana tutuklu bulunan Mehmet Haberal’ın halen cezaevinde bulunması insan haklarına aykırıdır. Kardeş ülkemiz Türkiye, demokrasinin ve adalet geleneğinin güçlü olduğu bir ülkedir. Ancak Türkiye’de şu an binlerce organ nakil hastası sayın Haberal’dan mahrum durumdadır. Prof. Haberal, bölgede organ nakilleri konusunda çok önemli katkılar yapmış bir isimdir. Kendisini bir dost olarak anmaktan gurur duyuyoruz. Kendisi birçok kez Karaçi’yi ziyaret etmiş, doktorlarımıza böbrek ve karaciğer nakilleri konusunda çok değerli eğitimler verilmesine aracı olmuştur. 2005’teki Pakistan depremi sırasında deprem bölgesine ilk yardım uçağını gönderen kişidir. Onun sayesinde Muzafferabad kentinde her gün 4 bin kişiye diyaliz hizmeti verebilen bir merkez kurulabilmiştir.

‘İçişlerinize karışmayız’

Ekselansları, lütfen bunu insanlık adına aciz bir talep olarak kabul edin. Ülkenizin içişlerine karışmak gibi bir niyetimiz yok. Ancak Prof. Haberal’ın 20 yıldır tanıyan doktorlar olarak biz onun çok büyük bir doktor olduğunu ve en yakın sürede özgürlüğüne kavuşmaya hakkı olduğuna inanıyoruz. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com