Lyon’dan Eskişehir Cezaevi’ne

Lyon’dan Eskişehir Cezaevi’ne
Erasmus'la Türkiye'ye gelen Sevil'in hayatı 1 Mayıs törenlerine katılmasıyla değişti.
Fransa’dan Eskişehir’e Erasmus programıyla üniversite öğrenimi için gelen Sevil Sevimli’nin (19) yaşam çizgisi Türkiye’de 1 Mayıs törenlerine katılmasıyla değişti.

Sevimli, 1 aydır Eskişehir H Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunuyor. Nedeni ise 1 Mayıs törenlerine katılmak, Grup Yorum konserine gitmek, afiş asmak...
 
19 yaşındaki Sevil Sevimli, Fransa Lion’da, Türkiye’den Fransa’ya işçi olarak giden anne babanın çocuğu olarak dünyaya geldi.

Anne babasının doğduğu, büyüdüğü ve yıllarca dillerinden düşürmediği anavatanı Türkiye’yi tanımak için Lion 2 Üniversitesi’ndeki eğitiminin son sınıfındaki Erasmus programını kaçırılmaz fırsat olarak gördü.

Böylece öğrenci değişim programıyla 10 ay önce Türkiye’ye Eskişehir Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi’ne geldi. Fransız vatandaşı olan Sevil Sevimli, Eskişehir’de bir arkadaşıyla tuttuğu evde yaşamaya başladı.

Her zaman sol görüşlü olduğunu dile getiren Sevil Sevimli, daha önce İstanbul’da Grup Yorum konserine gitti.
 
1 Mayıs kutlamaları için de İstanbul’a gelen Sevimli, önce arkadaşlarıyla birlikte piknik yaptı daha sonra kutlamalara katılıp Eskişehir’e geri döndü.

10 Mayıs sabahına kadar her şey normaldi. Ancak o sabah, DHKP-C terör örgütüne yönelik yürütülen soruşturma kapsamında yapılan operasyonda; üniversite öğrencileri Kezban Yıldırım, Burcu Akın, Ceren Cevahir, Seren Özçelik ve Mustafa Erdal Harman’la birlikte gözaltına alındı.

"SOLCUYUM AMA ÖRGÜTLE BAĞLANTIM YOK"
 
Sevimli ve birlikte gözaltına alındığı kişiler, Eskişehir’de düzenlenen etkinlikleri organize etmek, şehir dışındaki konser ve eylemlere birlikte katılmakla suçlanıyordu. Sevimli, sorgusunda, şöyle dedi:
 
Hep hasretle bahsettikleri için vatanımı tanımak amacıyla Türkiye’ye Erasmus programı dahilinde geldim. Fransa’da ne şekilde bir yaşam sürdürdüysem Türkiye’de de o şekilde yaşanması mümkündür diye hareket ettim. Yani sansür ya da toplatma kararı diye bir şey olabileceğini tahmin etmiyordum. Özümde solcu bir insanım ve bu şekilde büyüdüm. Fransa’dayken her türlü sol yayını okumaktaydım. Ekonomik sıkıntıları bilen bir kişi olarak Türkiye’deki öğrencilerin parasız eğitim istemelerine dair yaptıkları kampanya ilgimi çekti. Bir kere okulda parasız eğitim istendiğine dair bir afişi tek başıma yapıştırdım. Bu yasak bir faaliyet değildir. Ben sadece bir öğrenciyim, hiçbir örgütle hiçbir şekilde bağlantım yoktur.”

"AİHS"YE AYKIRILIK TEŞKİL EDER"
 
Çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Eskişehir H Tipi’ne konulan Sevil Sevimli’nin avukatı Engin Gökoğlu, dosyada gizlilik kararı olduğu için hiçbir belgenin kendileri tarafından incelenemediğini ve savunma haklarının kısıtlandığını belirterek, silahların eşitliği ilkesinin ihlal edildiğini söyledi.
 
GÖKOĞLU, ŞUNLARI SÖYLEDİ:
 
Ceza yargılamasında isnat edilen fiil ile uygulanacak tedbirin ölçülü olması gerekir. Bu sebeple tutuklamaya karar verilmesi işin önemine bakıldığında ağır bir tedbirdir. Şayet mahkeme tutuklama koşullarının bir an oluştuğunu düşünse bile ülkemizde uzun süren yargılamalar göz önüne alındığında adli kontrol kararı vermeliydi. Soruşturmada gizlilik veya tutuklama tedbirlerinden birini tercih etmekle soruşturmadan beklenen menfaat elde edilmiş olacaktır. Fakat ikisinin birlikte olması AİHS‘ye aykırılık teşkil eder. AİHM kararlarına göre bir soruşturma sırasında hem dosyada gizlilik kararı verilmesi, hem de tutuklama tedbirine başvurulması sözleşmeye aykırıdır.”
 
(SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com