LYS Sonuçları Bugün Açıklanıyor!

LYS Sonuçları Bugün Açıklanıyor!
Aileleriyle birlikte milyonların heyecanla beklediği LYS sonuçları bugün ÖSYM tarafından açıklanacak.

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçları bugün saat 10.30'dan itibaren internetten açıklanacak. Açıklama ise ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan'dan geldi. Yarımağan kurumlardan diploma notlarından adayların Ortaöğretim Başarı Puanı hesaplanması çalışmalarının tamamlandığını belirtti.

ÖSYM Başkanı Dr. Ünal Yarımağan, 19-20 ve 26-27 Haziran 2010 tarihlerinde yapılan LYS değerlendirilmesi ve ortaöğretim kurumlarından alınan diploma notlarından adayların Ortaöğretim Başarı Puanı hesaplanması çalışmalarının tamamlandığını belirtti.

SONUÇLAR SAAT 10.00'DA İNTERNETTE

Sonuçların saat 10.00'da YÖK toplantı salonunda basına açıklanacağını kaydeden Yarımağan, adayların ise sonuçları saat 10.30'dan itibaren http://lys.osym.gov.tr ve http://lys2010.osym.gov.tr internet adreslerinden öğrenilebileceğini ifade etti.

Sınava giren ve sınavı geçerli sayılan tüm adaylara LYS Sınav Sonuç Belgesi gönderilecek.

Bu belgede adayın her testteki doğru ve yanlış cevap sayısı, LYS puanları ve başarı sıraları, OBP ve AOBP'leri, yerleştirme puanları ve başarı sıraları yer alacak.

Sınav sonuç belgesinde bir adayın yerleştirmede kullanılmayacak olan puanları yer almayacak.

LYS 5 oturumda gerçekleşmişti

ÖSYM, LYS'yi 19-20 ve 26-27 Haziran 2010 tarihlerinde toplam 5 oturumda gerçekleştirmişti. LYS-1 Matematik Sınavı'na 601 bin; LYS-2 Fen Bilimleri Sınavı'na 276 bin 900; LYS-3 Edebiyat-Coğrafya Sınavı'na 635 bin; LYS-4 Sosyal Bilimler Sınavı'na 349 bin 100; LYS-5 Yabancı Dil sınavı'na 31 bin 300 aday katılmıştı.

LYS'de uygulanan testlere verilen cevaplar her test için ayrı ayrı değerlendirmeye alındı. Bir adayın katıldığı sınavlarda yer alan her test için bir standart puan hesaplandı. Bu standart puanlar, testlerin ağırlık oranları kullanılarak Ağırlıklı LYS (ALYS) puanları hesaplandı.

ALYS puanlarından her biri kendi içinde en küçüğü 100, en büyüğü 500 olan puanlara dönüştürülerek LYS puanları oluşturuldu.

LYS'de 180 ve üzerinde puan alanlar, LYS puan türleri ile öğrenci alan lisans programlarını tercih yapmaya hak kazanacak. Sınavı kazanarak tercih listesi hazırlayan adaylar, tercih formlarını 26 Temmuz-6 Ağustos arasında teslim edecekler.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com