"Maaşımızı hizmetlilerin seviyesine çıkartın" isyanı

"Maaşımızı hizmetlilerin seviyesine çıkartın" isyanı
Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk, Meclis'te çalışanların maaşları konusunda ilginç detayları ortaya koydu.
İşte Öztürk'ün o haberi...
 
Çalışanlar arasında maaş adaletsizliği Meclis’te başlıyor. Meclis’te siyasi parti gruplarında görev yapan ilkokul-ilköğretim okulu mezunu hizmetlilerin maaşları, şefler, milletvekili şoför ve sekreterlerinin maaşlarının önüne geçince isyan başladı. Çalışanlar, “Maaşımızı hizmetlilerin seviyesine çıkartın” diye yoğun kulis yürüttü. Emekli milletvekilleri, hizmetlilerle aralarındaki maaş farkının neredeyse kapandığını öğrenince Meclis’e başvurup, kimin ne kadar aldığını öğrenmek istedi.
 
TBMM’DE KİM NE ALIYOR?
 
Bu soruya Meclis Başkanvekili Mehmet Sağlam yanıt verdi. Buna göre; Meclis’te parti gruplarında çalışan ilköğretim mezunu hizmetli maaşı net 3 bin 890 lira, emekli milletvekillerine de aylık 5 bin 300 lira ödeniyor. Sağlam, Meclis’te çalışan personelin maaşlarına ilişkin skalaları ve aldıkları net maaşları şöyle açıkladı: “Yeni TBMM Teşkilat Yasası’yla danışman maaşları 4 bin 60, sekreter maaşı 3 bin 566, şoför maaşı da 3 bin 87 lira. TBMM’de milletvekillerinin 507 danışmanı, 509 ikinci danışmanı (sekreter) ve 501 yardımcı personel (şoför) çalışıyor. Bunların toplam sayısı bin 517’i buluyor. “
 
GÖREVE GÖRE DEĞİŞİYOR
 
TBMM’de çalışanların maaşları diğer kamu kurumlarında tartışma konusu olurken, siyasi parti grupları ile diğer birimlerde çalışan personelin maaşları arasında uçurum olduğu da ortaya çıktı. Parti gruplarında çalışan ilkokul mezunu hizmetlinin maaşı net 3 bin 890 lira. Meclis’te diğer birimlerde aynı işi yapan hizmetliler ise 2 bin 637 lira alıyor. Meclis’in siyasi gruplarında görev alan hizmetliler, daire başkan ve yardımcılarından sonra geliyor, şefleri bile geçiyor.
 
FAZLA PERSONEL VAR
 
TBMM Başkanvekili Sağlam, norm kadro çalışması sonucunda 1502 fazla personel tespit edildiğini belirtti. Bu çalışmadan sonra da 703’ü kadrolu, 64’ü geçici personel olmak üzere 767 kişi emekli oldu. Fazla personel konusunda yine parti grupları dikkat çekiyor. Herkes, maaşları yüksek olduğu için parti gruplarına geçmek için çaba gösteriliyor ve torpilini bulan da geçiyor. O yüzden parti gruplarında çalışanların sayısı da ihtiyacın kat kat üstünde bulunuyor.
 
ŞEFLERİ BİLE GEÇTİLER
 
Siyasi parti gruplarında toplam 122 büro görevlisi, 34 de danışman görev yapıyor. AKP’de 42 büro görevlisi ve 10 danışman, CHP’de 27 büro görevlisi, 7 danışman, MHP’de 30 büro görevlisi, 10 danışman, BDP’de de 23 büro görevlisi, 7 danışman var. Grupta çalışan bir şef net 3 bin 744 lira alırken, başka birimlerdeki şefler 3 bin 406 lira, grupta çalışan bir memur 3 bin 780 TL alırken, diğer birimlerde çalışanlar 2 bin 878 TL alıyor. Daire başkan ve yardımcıları dışında kalan çalışanlar arasında, en yüksek maaşı ise hizmetlilerin.(NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com