Macar Kalman Balogh ve Çigan Santur Grubu'ndan konser

Macar Kalman Balogh ve Çigan Santur Grubu'ndan konser
Macar sanatçı Kalman Balogh ve Çigan Santur adlı müzik grubu, Türkiye turnesi kapsamında 11 Mayıs'ta Kütahya'da konser verecek.

Macar sanatçı Kalman Balogh ve Çigan Santur adlı müzik grubu, Türkiye turnesi kapsamında 11 Mayıs'ta Kütahya'da konser verecek.

Macaristan'ın Türkiye Büyükelçiliğinden yapılan yazılı açıklamada, ana sponsorluğunu Macaristan Dışişleri Bakanlığının üstlendiği turneye, Türkiye'nin Macaristan Fahri Konsolosları İsmet Güral ve Bahaeddin Nakiboğlu ile Kocaeli Sanayi Odası ve çok sayıda kuruluş destek verdiği bildirildi.
Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanlığı kapsamında Avrupa gününe bağlı olarak Kalman Balogh ve Çigan Santur Grubunun Türkiye'nin çeşitli şehirlerinde performans sergileyecek olmasının Büyükelçiliğe kıvanç verdiği ifade edilen açıklamada, Kütahya'daki konserin 11 Mayıs'ta Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) yerleşkesinde gerçekleştirileceği duyuruldu.
Açıklamada, konserleri, Kalman Balogh'un yanı sıra Çigan Santur Grubunu oluşturan kemanda Frankie Lato, kontrbasta Csaba Novak, trompet ve kemanda Ferenc Kovacs, gitarda Mihaly György, saksafonda Peter Bede ve vokalde Gustzav Balogh'un vereceği kaydedilerek, şöyle denildi:
''Macar santurunun dünya çapında popüler kılınmasında büyük emeği geçen en meşhur Macar santuru ustalarından biri olan Kalman Balogh, Miskolc'da 1959 yılında doğdu. Santur çalmaya başladığında daha 11 yaşındaydı. Budapeşte Ferenc Liszt Müzik Akademisi Santur ve Türkü bölümlerinden 1980'de mezun oldu. Sanatçı olarak Macar Ökrös, Muzsikas, Vizönto, Vasmalom, İsveçli Orient-Express, Hollandalı Sultan and Ot Azoj, İngiliz Transglobal Underground ve Amerikalı Peter Ogi ve The Joel Rubin Yahudi Müzik Grubu adlı müzik grupları ile sahne aldı. Brooklyn ve Miami filarmoni orkestralarıyla da konserler verdi. Kalman Balogh, 100'e yakın albümün yapımına katkıda bulundu.
Kalman Balogh ve Çigan Santur Grubu, 1996'da kuruldu. İlk plağı 1997'de çıktı ve ardından 17 albüme daha imza attı. İrca ettikleri müzik, farklı kuşakların buluşmasıdır. Oda müziği, doğaçlamalar, canlı ve neşeli performanslar, coğrafi sınırlar ve müzik kuşakları arasında gezintiler, grubun müzik yorumlarına damgasını vurmaktadır. Balkanlar'ın müziğini caz ve çigan melodileri ile muhteşem şekilde harmanlamaktadır. Kalman Balogh, farklı stilleri bir araya getiren Çigan Santur Grubu ile çok sayıdaki müzik maceralarını yansıtmaktadır.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com