Macaristan Büyükeçisinden Rektör Karaaslan'a ziyaret

Macaristan Büyükeçisinden Rektör Karaaslan'a ziyaret
Macaristan'ın Türkiye Büyükelçisi Istvan Szabo, Macaristan Fahri Konsolosu İşadamı İsmet Güral ile birlikte Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Rektörü Prof.Dr. Ahmet Karaaslan'ı makamında ziyaret ederek, Prof.Dr. Ahmet Karaaslan'a görevinde başarı

Macaristan'ın Türkiye Büyükelçisi Istvan Szabo, Macaristan Fahri Konsolosu İşadamı İsmet Güral ile birlikte Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Rektörü Prof.Dr. Ahmet Karaaslan'ı makamında ziyaret ederek, Prof.Dr. Ahmet Karaaslan'a görevinde başarı ve esenlikler diledi.

Büyükelçi Szabo, Macaristan Üniversiteleri ile Dumlupınar Üniversitesi arasında ilişkilerin ve işbirliğinin gelişmesi için her türlü desteği vereceklerini sözlerine ekledi.
Prof.Dr. Ahmet Karaaslan yıllar önce Pecs Üniversitesi ile Dumlupınar Üniversitesi'nin işbirliği anlaşması imzaladığını hatırlattı.
Türk-Macar dostluğunun geçmiş tarihe dayandığını, Macar Milli Kahramanı Lajos Kossuth'un Osmanlı İmparatorluğu'na sığındığını ve Kütahya'da misafir edildiğini o nedenle Türkiye'de özellikle Kütahya'da Macaristan'a karşı çok büyük sempati olduğunu ifade eden Prof.Dr. Ahmet Karaaslan, Macaristan Cumhurbaşkanının “Türkler Macaristan'da 150 yıl gibi bir süre kalmasaydı, kültürümüzü, dilimize yaşayamazdık, bugünkü Macaristan olmazdı” şeklinde bir açıklaması olduğunu belirterek, Macaristan Cumhurbaşkanı Türkiye geldiklerinde Dumlupınar Üniversitesi'ne davet ettiklerini, Kütahya'da kendilerini görmekten çok mutlu olacaklarını ve Macaristan Cumhurbaşkanına fahri doktora vermek istediklerini, bu düşüncelerini ve davetlerini Cumhurbaşkanına iletmelerini Macaristan Büyükelçisi Szabo'dan istedi.
Prof.Dr. Karaaslan, Macaristan Üniversiteleri ile özellikle Pecs Üniversitesi ile çok kalıcı anlaşmalar yapılamadığına dikkat çekerek, Avrupa'daki Üniversitelerle ve Macaristan Üniversiteleri ile ilişkileri geliştirerek işbirliği konusunda daha aktif yeni bir dönem başlatmak istediklerini söyledi.
Karaaslan, Szabo ve Güral, Türkiye ile Macaristan'ın tarihi ilişkileri konusunda bir müddet sohbet ettiler.
Büyükelçi Szabo, Rektör Prof.Dr. Ahmet Karaaslan'a Macar Milli Kademesi'ndeki Türkçe el yazma bir eserin tıpkı basım nüshası ile bir şiir kitabı hediye etti.
Rektör Prof.Dr. Ahmet Karaaslan ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Macar Büyükelçi Istvan Szabo'ya üniversitenin bir anı tabağını takdim etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com