Macaristan Özgürlük Savaşı'nın 162'nci Yıldönümü Kütahya'da Törenlerle Kutlandı

Macaristan Özgürlük Savaşı'nın 162'nci Yıldönümü Kütahya'da Törenlerle Kutlandı
Macaristan Özgürlük Savaşının 162. Yıldönümü etkinlikleri Kütahya Konağı olan Macar Evi'nde Macaristan Büyükelçisi Istvan Szabo Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe, Belediye Başkanı Mustafa İça, Kütahya Emniyet Müdürü Sezai Kalyoncu ve çok sayıda davetliler

Macaristan Özgürlük Savaşının 162. Yıldönümü etkinlikleri Kütahya Konağı olan Macar Evi'nde Macaristan Büyükelçisi Istvan Szabo Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe, Belediye Başkanı Mustafa İça, Kütahya Emniyet Müdürü Sezai Kalyoncu ve çok sayıda davetlilerin katılımıyla kutlandı.

Macar Evi'nde düzenlenen, Macaristan Özgürlük Savaşının 162. Yıldönümü etkinliklerine Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe, Belediye Başkanı Mustafa İça, Kütahya Emniyet Müdürü Sezai Kalyoncu, Macaristan Fahri Konsolosu İsmet Güral, KÜTSO Başkanı Nafi Güral, Macaristan Büyükelçisi Istvan Szabo ve Daire amirleri katıldılar.
Çelenklerin sunulması ve Milli Marşların okunmasının ardından günün anlam önemini belirten konuşmalar davetliler tarafından gerçekleştirildi.
Macaristan Fahri Konsolosu İsmet Güral yaptığı konuşmada Macaristan ile Türkiye arasında geçmişten gelen bir bağın bulunduğuna dikkat çekerek, her iki ülkenin ilişkilerinin gelişmesi için gereken hizmetlerin yapılması gerektiğini vurguladı. Özellikle ticari konularda Macaristan ile Türkiye'nin birbirine destek olması gerektiğini belirten Güral, gerek jeopolitik konum açısından olsun, gerek kültürel bağ analamında olsun her iki ülkenin birbirine çok yakın ülkeler olduğunu sözlerine ekledi.
Macaristan Fahri Konsolosu İsmet Güral'dan sonra konuşan Vali Kocatepe ise Macaristan ile Türkiye arasındaki kültürel bağların daha da gelişmesi için Türk-Macar dostluğunun sıkı bir şekilde devam etmesi gerektiğini ifade etti.
Vali Şükrü Kocatepe konuşmasına şöyle devam etti:''Macar tarihinde çok önemli bir yere sahip olan, Macar Özgürlük Savaşının önderlerinden Macar Milli Kahramanı Lajos Kossuth (1850–1851) yılları arasında Kütahya'da misafir edilmiştir. Bu nedenle Macaristan ile Türkiye, özelliklede Kütahya arasında tarihin derinliklerine dayanan bir bağ bulunmaktadır''dedi.
Son konuşmayı yapan Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça ise, 1848 Macar İhtilali nedeniyle burada bulunduklarını dile getirerek konuşmasına şöyle devam etti:'' Yıllar öncesinde; Macar Milli Kahramanı Lajos Kossuth ve dostlarının yaşadığı mekândayız. Özgürlük Savaşçısı, Türk Macar dostluğunun temel taşlarından biri olan Lajos Kossuth'un mücadelesini saygı ile anıyorum. Macaristan'nın Pecs Şehri ile Kütahya'nın arasında 2 Şubat 1975 tarihinde Kardeş Şehir Protokolü imzalanmıştır. Karşılıklı ziyaret ve etkinliklerle dostluğumuz pekiştiriyoruz. Macaristan'daki Türk Tarihi eserlerine ve kültürüne olan saygı ve koruma bilinci bizleri çok memnun etmektedir.''
Daha sonra Macar Konağı davetliler tarafından gezilerek tören sona erdi.(M.AKSU)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com