Macaristan'ın Bağımsızlık Günü Törenle Kutlandı!

Macaristan'ın Bağımsızlık Günü Törenle Kutlandı!
Macaristan'ın özgürlük savaşının 163. yıl dönümü nedeniyle Macar Milli Kahramanı Lajos Kossuth'un 1850-1851 yıllarında Kütahya'da yaşadığı evin bahçesinde anma programı düzenlendi.

Macaristan'ın özgürlük savaşının 163. yıl dönümü nedeniyle Macar Milli Kahramanı Lajos Kossuth'un 1850-1851 yıllarında Kütahya'da yaşadığı evin bahçesinde anma programı düzenlendi.
Törende ilk olarak Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, Belediye Başkanı Mustafa İça ve Macaristan'ın Ankara Büyükelçisi Istvan Szabo tarafından Lajos Kossuth Anıtı'na çelenkler bırakıldı.
Saygı duruşunda bulunulmasının ardından Türkiye ve Macaristan ulusal marşlarının söylenmesi sırasında iki ülke bayrakları, Japonya'da yaşanan deprem ve tsunami felaketi nedeniyle yarıya kadar çekildi.

“ÖZGÜRLÜK SAVAŞI SAYGINLIK KAZANDIRDI”
Szabo, törende yaptığı konuşmada, 163 yıl önce yaşanan özgürlük savaşı ve ihtilalin, Macar halkının bağımsızlığını, halka karşı sorumlu hükümeti, parlamenter yönetimi ve basın özgürlüğünü getirdiğini söyledi.
1848'den bu yana ancak hukukun olduğu yerde özgürlüğün olacağını ve sadece özgür insanın özgür bir yurt kurabileceğini bildiklerini anlatan Szabo, şöyle konuştu:
''Macarlar tüm dünyada özgürlüğün yıl dönümü kutluyor. Anma törenlerinin önemli yerleri, Kossuth ilticasının birçok üyesinin ebedi istirahatgahı olan İstanbul Feriköy Mezarlığı ve 1848-1849 ihtilali ile özgürlük savaşının başarısızlığa uğramasından sonra Lajos Kossuth ve maiyetinin birkaç yıl yaşadığı Kütahya'dır. Geçen yüzyıllarda Macar tarihinin birçok seçkin şahsiyetinin yaşam yolculuğu, Osmanlı İmparatorluğu ile ilişki içinde olmuştur. Macar özgürlük savaşının lideri Lajos Kossuth'un hatırasını yaşattıkları için Kütahya'daki Türk dostlarımıza candan teşekkür ederim. Kütahya'nın belediyeleri, üniversitesi, sivil toplum kuruluşlarıyla daha fazla ortak proje gerçekleştirmek istiyoruz. Daha fazla Macar vatandaşının Kütahya'yı tanımasını arzuluyoruz. Kültür turizmi anlamında Tekirdağ, Kocaeli, Kütahya arasında destinasyon oluşturup karşılıklı ziyaretler gerçekleştirmek istiyoruz. Seyahat acentalarımıza bunun için destek olmalıyız. Yapılacak, yapılabilecek birçok şey var. Büyükelçiliğimiz buna her zaman destek olacak.''

“TÜRKİYE ÇOK BÜYÜK MESAFE ALDI”
Szabo, son 20-25 yılda Türkiye'nin çok büyük mesafe aldığına ve bundan gurur duyduklarına işaret ederek, Macaristan hükümetlerinin Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) katılımını baştan beri desteklediklerini, gelecekte de destekleyeceklerini kaydetti.

“BİR MİLLET VE BİR İNSAN İÇİN ÖZGÜRLÜK ÇOK ÖNEMLİ”
Kütahya Valisi Kenan Çiftçi ise bir millet ve bir insan için özgürlüğün çok önemli olduğunu ifade etti.
163 yıl önce Macar halkının özgürlüğüne kavuştuğunu anımsatan Çiftçi, şunları söyledi:
''Osmanlı hükümeti, 'ben buradan gitsem dahi bunları teslim etmem' diyor. Bir misafirperverlik anlayışı var. Bu anlayış halen Türk milletimizde devam etmektedir. Milletimiz kendine sığınanları hiçbir zaman diğer isteyenlere teslim etmemiştir. O dönemde şehzadeler şehri olan Kütahya'ya Lajos Kossuth ve arkadaşlarını göndermişlerdir. Öncelikle Belediye Sarayında misafir edilmişler ve o dönemde en güzel evlerden birine nakledilmişlerdir. Koruma, kollama, iaşe, ibate gibi her türlü şartlarını sağlamışlardır.
Milletlerin hayatını insanların hayatına benzetiyorum. Bir insan bir akrabasını, arkadaşını, dostunu iyi ve kötü gününde ziyaret ediyorsa, onu yalnız bırakmıyorsa, o insan onu her zaman dost olarak bilir ve hatırlar. Milletler arasındaki irtibatın da bu şekilde olduğunu şimdi görüyoruz, gelecekte de göreceğiz. Sıkıntıları olduğu zamanda ülkelere sahip çıkanların dostlukları ilanihaye devam eder.''
Çiftçi, iki ülke arasındaki dostluğun AB projeleri ve diğer alanlarda artarak devam etmesini dilediğini sözlerine ekledi.
Belediye Başkanı Mustafa İça'da Türk-Macar dostluğunun çok değerli olduğunu belirterek, bu dostluğun her geçen yıl karşılıklı ziyaretler ve düzenlenen etkinliklerle pekiştirildiğini anlattı.

-İKİ DİL TEK KİTAP-
Konuşmaların ardından Macar-Türk Dostluk Derneği tarafından iki ülkenin dillerinde hazırlanarak bastırılan ve Osmanlı'ya sığınan Macarların yaşamlarının konu edildiği kitap tanıtılarak, Kossuth Müzesi ziyaret edildi.
Törene, Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Tuğgeneral Sami Fındıkoğlu, Belediye Başkanı Mustafa İça, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Nuh Kalkan, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Bektaş Arslan, İl Emniyet Müdürü Sezai Kalyoncu, Macaristan'ın Kütahya Fahri Konsolosu İsmet Güral, Macaristan'ın Ankara Büyükelçiliğinin bazı yetkilileri, daire amirleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com