Macarlar, Kanlı Tabya'ya müze açacak

Macarlar, Kanlı Tabyaya müze açacak
Macaristan'ın Ankara Büyükelçisi Hovari, Kars'ta bölgenin ilk Harp Tarihi Müzesi olacak Kanlı Tabya'ya Macar askerlerinin eşyalarının yer alacağı bir müze açacaklarını bildirdi

KARS (AA) - Macaristan'ın Ankara Büyükelçisi Janos Hovari, Kars'ta bölgenin ilk Harp Tarihi Müzesi olacak Kanlı Tabya'ya Macar askerlerinin eşyalarının yer alacağı bir müze açacaklarını bildirdi.

Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Miktat Şahin'i makamında ziyaret eden Büyükelçi Hovari, ziyaretleri kapsamında Kars Valisi Eyüp Tepe ve Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta'yı ziyaret ettiğini söyledi.

Kars'a ilk kez geldiğini dile getiren Hovari, şehir hakkında çok okuduğunu, Türk tarihini çok iyi bildiğini ifade ederek, "Anadolu'da Türk tarihi Kars'la başladı. Selçuklular'dan önce Türkler buraya geldiler, buraya yerleştiler" dedi.

Hovari, üniversite eğitimi gördüğü sırada Macar subaylarının Kırım Savaş'ı zamanında Kars'ı muhafaza eden askerler arasında yer aldığını öğrendiğine dikkati çekerek, "Daha sonra araştırdım ki 20'ye yakın subay geldi ve 1854-1855 yıllarında Ruslar karşısındaki savaşların kahramanlarıydı. Ben bir kütüphanede araştırdım. Bir Macar, Osmanlı generali oldu ve Müslüman oldu. Gerçekten Türk oldu. Onun ismi İsmet Paşa oldu. Kars'ta yapılan savaşlar hakkında İngiltere'de küçük bir kitap buldum. Bizim arkadaşlar da bu kitabı Türkçe ve Macarca dillerine çevirdi. Macaristan'da bulunan hocalar mayıs ayında Kars'a gelmek istiyorlar. Bu eski Macar subaylarını hatırlamak için" diye konuştu.

Kanlı Tabya'ya bir ziyaret gerçekleştirdiğini dile getiren Hovari, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Güzel bir yer olmuş. Düşündüm ki orası güzel bir müze olacak, orada 1-2 müze de Macarlar için olsun. Çünkü Macar generaller bizim ortak tarihimizden gelen kişiler. Geçmişimiz ve geleceğimiz ortak. Sarıkamış'taki savaşlar çok ciddiydi. 1. Dünya Savaşı'nda Macarlar ve Türkler aynı taraftaydık. Bizim düşmanımız o zaman da aynıydı ama şimdi dünyada düşman yok hepimiz biliyoruz. Sarıkamış'taki törenlere katılmak istiyoruz. Müzeyi ziyaret ettim. Biz de de eski dönemlere ait çok şeyler var. Maalesef Kırım Savaşı için bir şey yok. Bize tabyada Türkler'in savaşlarının anlatılacağı özel bir bölüm olacağı söylendi. Bir iki bölümde Macarlara ait olabilir. Biz oraya elbiseler, fotoğraflar ve hatıra defterlerinin kopyasını göndereceğiz."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com