"Maddelerin Halka Tek Tek Sunulması Gerekir"

"Maddelerin Halka Tek Tek Sunulması Gerekir"
Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı ve Türkiye Kamu-Sen Genel Sekreteri İsmail Koncuk dün Kütahya'ya geldi. Kütahya'da bir dizi temaslarda bulunan Koncuk Anayasa değişikliği paketiyle ilgili olarak; tartışılmaz maddelerle, tartışılan maddelerin aynı pakette

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı ve Türkiye Kamu-Sen Genel Sekreteri İsmail Koncuk dün Kütahya'ya geldi. Kütahya'da bir dizi temaslarda bulunan Koncuk Anayasa değişikliği paketiyle ilgili olarak; tartışılmaz maddelerle, tartışılan maddelerin aynı pakette milletin önüne getirilmek istenmesinin yanlış olduğuna vurgu yaptı.

'HÜKÜMET MADDELERİ HALKA TEK TEK GÖTÜRMELİDİR'
Kütahya Türk Eğitim-Sen binasında basın açıklaması yapan İsmail Koncuk; ülkede eğitiminin üniversitelerin nereye gittiğinin kimsenin umurunda olmadığını belirterek, ülkenin ciddi bir kaos ortamına sürüklendiğini iddia etti. Ülkede son günlerde Anayasa değişikliği paketinin tartışıldığını anlatan Koncuk, 'Son günlerde Anayasa değişikliğini tartışıyoruz. Hep bir şeyleri tartışıyoruz. Hep böyle oldu. Neden böyle yapılıyor? Dikkatleri üzerine çekmek ve esasen suni tartışmalar yaşanmasını sağlamak için bunlar yapılıyor' diye konuştu.
Bütün dünyada, aklı başında insanların masa başına oturup, fikir birliğini ortaya koyarak Anayasa'dan değişmesi gerekenleri tereyağından kıl çeker gibi değiştirdiklerini söyleyen Koncuk, 'Bütün dünya anayasa yapıyor. Biz de maşallah böyle bir anlayışla Türkiye'yi nereye götürürüz. Anayasamız değişebilir. Anayasaların nasıl yapılması gerektiğine dair gelişmiş ülkelerdeki kriterlerden biz memnunuz. Ama bizim Anayasamız bir paket haline getirilmiş. İçerisinde Türkiye'de aklı başında olan herkesin kabul edeceği maddeler de var, kabul etmeyeceği maddeler de var. Ama tartışılmaz maddelerle, tartışılan maddeler aynı pakette milletin önüne getirilmek isteniyor. Bu şart kurnazlığıdır. Türkiye'de çocuk haklarından, cinsel istismardan herkes rahatsız. Bununla ilgili ne AK Parti ne CHP ne MHP ne de milletimizin bu konularda tereddüdü söz konusudur. Kamu çalışanlarına toplu sözleşme hakkı, grev hakkı verme konusunda bütün siyasi partililer hem fikirdir. Peki neden tartışılmaz konular aynı paket içerinde referanduma sunulmak isteniyor. Bu etik bir tavır değildir' şeklinde konuştu.
'Kabul edilmeyecek, üzerinde ittifak sağlanacak maddelerle, tartışılan maddeler aynı pakette yer almaktadır' diyen Koncuk, 'Böyle bir anayasa değişikliği dayatma bir değişikliktir. Tartışılan konuların doğru olduğundan emin miyiz? Sayın Başkanımız 'ben eminim' diyor. Eminseniz tartışılmayan konuları ayırın bu paketten. Tartışılan konuları milletin önüne koyun. Samimiyetiniz, yüreğiniz varsa bunu yapın'' diye konuşarak bütün maddlerin aynı paket içerisinde halka sunulmasının yanlış olduğunu belirtip tepki gösterdi.
Halka sunulan paketin içinde yanlış maddelerin olduğuna dikkayt çeken Koncuk, hükümetin bütün madeeleri ayrı ayrı halka sunmasını istedi.
'ÖĞRETMENLER TAYİN VE NAKİL KONUSUNDA SIKINTI ÇEKİYOR'
Öğretmenlerin nakil ve tayin konusunda büyük sıkıntı içinde olduklarına dikkat çeken Koncuk, evli olan öğretmenlerin farklı illerde görev yaptıklarını dolayı ailede kavgalarını başladığını bununla birlikte ailede parçalanmaların meydana geldiğine dikkat çektti. Bu hususu Milli Eğitim Bakanlığına ilettiklerini vurgulayan Koncuk, gerekeninin yapılması için çaba sarf etmeye devam edeceklerini de sözlerine ekledi. Kadrolu öğretmenlere verilen hakların sözleşmeli öğretmenlere de verilmesi gerektiğini vurgulayan Kocuk, öğretmenler arasında oluşan bu çifte standartın muktlaka kaldırılması gerektiğine dikkat çekerek konuşmasına şöyle devam etti:'Sözleşmleri öğretmende, ücretli öğretmende kadrolu öğretmenin yağtığı işi yapıyor. Ama ne yazıkki bu öğretmenler arasında hem kariyer hemde maddi anlamda ciddi farklar oluşturulmuş durumda, hükümettin bu çiftte standarta dur demesi gerekiyor.
'SAĞLIK HİZMETİ PARALI HALE GETİRİLMEYE ÇALIŞILIYOR'
Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, yaptığı basın açıklamasında uygulamanın sosyal devlet ilkesini katlettiğini belirti. Genel Başkan Koncuk , konuşmasını şöyle sürdürdü;
'Ülkemize dayatılan büyük dönüşümün yaraları ile bugün vatandaşlarımız yaşam mücadelesi vermektedir.Bu dönüşüm, çalışanları işsiz, sendikalıları örgütsüz, yoksulları desteksiz, hastaları sağlıksız bırakma politikasıdır. Küreselleşme, yeni dünya düzeni, neo-liberal politikalara kurban edilen kamu hizmetlerinin geldiği yer; herkesin parası kadar hizmet aldığı, parası olmayan yoksulun kaderine terk edildiği, ticari anlayışın sosyal anlayışı yok ettiği bir ülkedir.' şeklinde sağlık sistemin paralı hale getirilmesine tepki gösterdi.
Sosyal devlet gereği eğitim ve sağlık hizmetlerinin ücretsiz olması gerektiğini belirten Koncuk, bu hizmetlerin Türkiye'de parayla yapılması için hükümetin çalışmalar içerisinde olduğunu belirtti. Halkı bilinçli olamaya davet eden Koncuk, hükümetin sosyal devlet ilkesini ihlal ettiğini de iddia etti. Hükümettin sağlık konusunda iflas etmiş bir politika ile iş yaptığın ifade eden Kocuk, oluşan bu durumun halkın aleyhine olduğuna dikkat çekti.
Yaşanan bu uygulalar doğrultusunda hastanelerin özelleştirilmesi için hükümetin çalışmalara başladığını vurgulayan Koncuk, 8 Mayıs günü Ankara'da hastane özelleştirmelerini protesto edeceklerini de sözlerine ekledi.
Kütahya'daki eğitim ve öğretim uygulamalarının da takipçisi olduklarını vurgulayan Koncuk, adaletsizliklere ve üsulsüzlüklere mahal vermeyeceklerini de sözlerine ekledi.(M.AKSU)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com