Madencileri kurtaran ekip Van'a gidiyor

Madencileri kurtaran ekip Van'a gidiyor
Kurtarma çalışmalarına destek olmak amacıyla tecrübeli yeraltı madenciliği kurtarma ekipleri de bölgeye gönderildİ.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Van ve Erciş'te kurtarma çalışmalarına destek olmak amacıyla birçok maden kazasında başarıyla görev yapan, tecrübeli yeraltı madenciliği kurtarma ekiplerinin de bölgeye gönderildiğini bildirdi.

Yıldız, öğle saatlerinde 7,2 büyüklüğündeki depremle sallanan Van'daki enerji ihtiyacı konusunda AA muhabirine açıklamalarda bulundu.
Van'da 120 Megavat'lık (MW) doğalgaz çevrim santrallerinde elektrik üretimine devam edildiğini belirten Bakan Yıldız, kent merkezinin yüzde 70-80'ine, depremin en çok hasara yol açtığı Erciş'in ise yüzde 20-30'una elektrik verildiğini söyledi.

Depremin ardından bir kısım tellerin devrildiği, bir kısım trafo merkezlerinin hasar gördüğünü anlatan Yıldız, güvenlik nedeniyle elektriğin ihtiyatlı bir şekilde verildiğini kaydetti. Bakan Yıldız, yıkılan binalara da elektrik verilemediğini vurguladı.

Bölgede kopan tellerin ve bozulan trafoların onarımı için Erzincan depreminden tecrübeli 50 kişilik ekibin bugün itibariyle gönderildiğini kaydeden Yıldız, yarın sabaha kadar bölgeye sevk edilecek tecrübeli personel sayısının 100'e ulaşacağını da bildirdi.

Yıkılan binalara elektrik verilemeyeceğini, kısmen hasarlı yerlerde jeneratörler vasıtasıyla aydınlatma sağlayacaklarını vurgulayan Yıldız, ''Bizim oradaki TEDAŞ binamız da yıkıldı. Oraya da portatif idare binası göndereceğiz'' dedi.

-Bölgeye ilk aşamada 20 jeneratör-

Projektörü, aydınlatması olan seyyar 10 jeneratörün Van'a, 5 jeneratörün gönderildiği Erciş'e 5 jeneratörün de yarın ulaştırılacağını belirten Yıldız, Erciş'te acil olarak bir mobil jeneratörü hastaneye yönlendirdiklerini, böylece Erciş hastanesinin elektriğinin de sağlanmış olduğunu ifade etti.

Bakan Yıldız, söz konusu jeneratörlerin öncelikle hastane, enkaz merkezleri ve güvenlik birimlerinin ihtiyacını karşılamakta kullanılacağını kaydetti.

-Yer altı madenciliği kurtarma ekipleri de bölgede-

Türkiye Taşkömürü Kurumundan özellikle yer altı madenciliğinde deneyimli ve gece çalışmaları da yapabilen kurtarma ekiplerinin de bölgeye gönderildiğini belirten Enerji Bakanı, şu bilgileri verdi:
''Türkiye Taşkömürü Kurumundan 41 kişilik 2 ayrı ekip yola çıktı. Ayrıca, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığından da 8 kişilik tecrübeli bir ekip de şu an bölgeye ulaşmak üzere.''

Van'da güvenlik nedeniyle önemli bir alana doğalgaz verilemediğini de belirten Bakan Yıldız, bu sebeple kömür sevkıyatı başlattıklarını da bildirdi. Bakan Yıldız, ''Kızılay soba dağıttı. İster çadırlarda, ister başka yerlerde olsun tüm vatandaşlarımız için hızlıca kömür sevkıyatı yapıyoruz, kömür ihtiyacı olan bütün vatandaşlarımıza sürekli sevkıyat yapacağız. Şu anda hava şartları da dikkate alınarak orada kimsenin mağdur olmaması için tüm gücümüzle çalışıyoruz'' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com