"Madencilik arzu edilen seviyede değil”

"Madencilik arzu edilen seviyede değil”
TBMM'de madencilik sektöründeki sorunların araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bursa Milletvekili Mehmet Altan Karapaşaoğlu, Türkiye'de madenciliğin arzu edilen seviyede

TBMM'de madencilik sektöründeki sorunların araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bursa Milletvekili Mehmet Altan Karapaşaoğlu, Türkiye'de madenciliğin arzu edilen seviyede olmadığını söyledi.
Bir dizi incelemelerde bulunmak üzere Kütahya'ya gelen komisyon üyeleri, Seyitömer Linyit İşletmelerindeki incelemelerin ardından Vali Şükrü Kocatepe'yi ziyaret etti.
Ziyarette konuşan Karapaşaoğlu, bu komisyonun, yurt içinde ve yurt dışında madenciliğin araştırılması için oluşturulduğunu belirtti. İnceleme gezilerinde, sektörün temsilcileriyle bir araya gelerek sorunları yerinde tespit ettiklerini ifade eden Karapaşaoğlu, Türkiye'de madenciliğin arzu edilen seviyede olmadığını, teknik, finansman ve yasal anlamda birtakım problemler görüldüğünü kaydetti.
Türkiye'de madenciliğe katkı yapan kuruluşların çok fazla olduğuna işaret eden Karapaşaoğlu, ''Bakanlığın madencilik üzerinde ayrı ayrı düzenlemeleri var. Bu düzenlemeler bazen madenciliğin yürümesini engeller nitelik arz ediyor'' dedi.
Karapaşaoğlu, komisyon üyeleri ile birlikte geziler düzenleyerek madencilerin sıkıntıları yerinde dinleyip eksiklikleri tespit etmeye çalıştıklarını, bu çalışmaların aynı zamanda maden sektöründe çalışan insanları, iş veren sendikalarını ve işçileri dinlediklerini bildirdi.
Madenciliğin olduğu bölgelerde sosyal aktivitenin daha canlı, işsizlik oranın da daha az olduğunu ifade eden Karapaşaoğlu, şöyle konuştu:
''Madencilik, Türkiye ekonomisinin alt yapısıdır. Madencilikten dünyadaki uygulamaları baz alarak yararlanacağımız miktar, ilk 5 yıl içerisinde iyi düzenlemeler yapılırsa, 50 milyar dolar civarında olabilir. Bu rakam bizim de cari açığımızı karşılayacak boyuttadır. Ayrıca teknolojimiz gelişecek, sanayide kullanacağımız ham maddelere ulaşma imkanımız olacak. Madenciliğin önünü açtığımız takdirde madenciliğin uç ürünlerinin de önü açılmış olacak.''
Mehmet Altan Karapaşaoğlu, incelemelerin ardından bir rapor hazırlayacaklarını ve bu raporu da ilgili Bakanlıklara sunacaklarını belirtti.
-“YURT DIŞI GEZİLERİMİZDE SEKTÖRDE ÜLKEMİZDEKİ DURUMU DEĞERLENDİRMEK İSTİYORUZ''-
TBMM Madencilik Sektöründeki Sorunların Araştırılarak Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bursa Milletvekili Mehmet Altan Karapaşaoğlu, Türkiye'deki gezileri tamamlayıp, Kanada ve Güney Afrika'ya gitmek istediklerini söyledi.
Komisyon üyeleri, Kütahya-Tavşanlı kara yolunun 20. kilometresinde Gümüşköyü sınırlarında bulunan Eti Gümüş madeninde incelemelerde bulundu. Şirket Genel Müdürü Ergün Kılıç'tan bilgi alan heyet, Gümüş madeni çıkarılan sahayı, fabrikayı ve gümüşün işlenişini yerinde görerek, yetkililerden bilgi aldı.
Heyet daha sonra, Güral Porselen fabrikasında incelemelerde bulunup, fabrika sahibi İsmet Güral'dan bilgi aldı.
Karapaşaoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Bursa ve Balıkesir'de yaptıkları incelmelerin ardından Kütahya'ya geldiklerini belirterek, 2 gün boyunca kentteki maden ocakları şirketleriyle görüşmelerde bulunduklarını kaydetti.
Komisyon üyeleriyle birlikte geziler düzenleyerek madencilerin sıkıntıları yerinde dinleyip, eksiklikleri tespit etmeye çalıştıklarını ifade eden Karapaşaoğlu, çalışmalar kapsamında maden sektörü çalışanlarını ve iş veren sendikaları temsilcilerini de dinlediklerini bildirdi.
Karapaşaoğlu, madencilik sektöründe iş kazalarının önlenmesi konusunda, çalışmalarda kullanılan aletlere kadar kapsamlı çalışmalar yaptıklarını belirterek, ''Komisyon yurt içi gezilerinin ardından yurt dışı geziler yapacak. Öncelikle Kanada ve Güney Afrika'ya gitmeyi planladık. Yurt dışı gezilerimizde sektörde ülkemizdeki durumu değerlendirmek istiyoruz'' dedi.Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com