Madencilik Sektörü Genel Değerlendirme Toplantısı

Madencilik Sektörü Genel Değerlendirme Toplantısı
Kütahya'da, Vali Kenan Çiftçi başkanlığında ''madencilik sektörü genel değerlendirme toplantısı'' yapıldı.

Kütahya'da, Vali Kenan Çiftçi başkanlığında ''madencilik sektörü genel değerlendirme toplantısı'' yapıldı.
Vali Çiftçi, toplantıda yaptığı konuşmada, Kütahya'nın maden rezervleri ve enerji kaynakları bakımından oldukça zengin bir il olduğunu bildirdi.
Kütahya'da 232 yerde 34 tür maden bulunduğunu ve Türkiye rezervinde bor tuzunun yüzde 45.44'ü, manyezitin yüzde 31.44'ü, linyit kömürünün yüzde 7.06'sı ve demirin yüzde 6.37'sinin ilde yer aldığını belirten Vali Çiftçi, şunları söyledi:
''İl genelinde altın, antimon, barit, bor, dolamit, feldispat, grafit, gümüş, linyit kömürü, manganez, manyezit, alüminyum oksit gibi madenler önemli miktarda çıkarılmaktadır. 2009 yılı verilerine göre ilimiz genelinde 910 kişi ve kuruluşa maden arama ve işletme ruhsatı verilmiştir. İl genelinde sanayi ve sicil kayıtlarına göre sektörde 38 işletme faaliyette olup, buralarda 6 bin 613 kişi istihdam edilmektedir. Kütahya Milletvekili Dr. Soner Aksoy, madencilik yönünden zengin olan Kütahya'da bir madencilik festivali yapılmasını, bu konuyla alakalı üniversitenin makaleler hazırlamasını teklif etti. Bu vesileyle ilimizin maden yönünden hem Türkiye'de hem de dünyada tanınmasını bizler de arzu ediyoruz. Bu toplantıda neleri nasıl yapabileceğimizi değerlendirmek istedik. İnşallah çıkan sonuç ilimize ve ülkemize hayırlar getirir.''
Toplantıda, AK Parti Kütahya Milletvekili Dr. Soner Aksoy, Belediye Başkan Vekili Nejat Özturan, Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yunus Erdoğan, Vali Yardımcısı Cengiz Horozoğlu, Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Erdal Yıldırım, Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Yılmaz Özmen, madencilikle ilgili kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com