Madenciydi, belediye başkanı oldu

Madenciydi, belediye başkanı oldu
Zonguldak'ta 17 yıldır kömür ocağında çalışan, 30 Mart'ta CHP'den Çatalağzı Belde Belediye Başkanı seçilen maden mühendisi Adnan Akgün, eski mesai arkadaşlarını ocakta ziyaret etti

ZONGULDAK (AA) - Zonguldak'ta 17 yıldır kömür ocağında çalışan, 30 Mart'ta CHP'den Çatalağzı Belde Belediye Başkanı seçilen maden mühendisi Adnan Akgün, eski mesai arkadaşlarını ocakta ziyaret etti.

Akgün, gazetecilere yaptığı açıklamada, 17 yıldır özel maden ocağında çalıştığını belirterek, belediye başkanı olabilmek için görevinden istifa ettiğini söyledi.

Akgün, 30 Mart'ta belediye başkanı seçildiğini dile getirerek, şöyle konuştu:

"Madendeki arkadaşlarıma vedalaşmak için tekrar ocağa geldim çünkü madende 17 yıl az değil.  Madencilik, emek yoğun sektör. İşçilerimiz insanlarla ve madencilerle birlikteydi. İşçilerle aramızda gönül bağının yanı sıra dostluk var. Onun için son kez maden ocağına gelerek onlara veda etmek istedim. Mühendistim ve yöneticiydim. Belediye başkanlığı da bir anlamda yöneticilik. Burada işçilerin üretim yaparken güvenliğini sağlamakla görevliydim. Belediye başkanlığı da bir üst seviye, tüm halkı kapsayan geniş kapsamlı aktivite. Şimdi belediye başkanlığı yapmaya çalışacağız."

- "Grizu, metan gazı patlaması, göçük ve diğer ufak kazalar..."

Madenciliğin en riskli kazaların meydana geldiği sektör olduğuna dikkati çeken Akgün, ocaklarda kazaların hepsini yaşadığını vurguladı.

"Grizu, metan gazı patlaması, göçük ve diğer ufak kazalar benim ve madenci arkadaşlarımın da başına geldi" diyen Akgün, sözlerini şöyle tamamladı:

"Her şeyin başında emniyet ve tedbir geliyor. Arkadaşlarımın kendilerini eğitmesi gerekiyor. Madencilik kültürünü küçük yaşlardan itibaren biliyorum. Çocukluğum maden ocaklarının kenarlarında geçti. Üretim kültürüne yabancı değilim. Bu kültürle büyüdüm. Madencilik sektöründe maden mühendisliği yaptım."

Maden işçisi Selahattin Çetinbalkan (39) ise 17 yıldır Akgün'le çalıştığını kaydederek, "Kendisi çok deneyimli. Başımızda dursaydı daha iyiydi. Keşke gitmeseydi. Hem idarecilik anlamında bizi dinliyordu hem de madenciliği çok iyi biliyordu. Daha önce ocakta göçük olmuş ve 3 arkadaşımız kalmıştı. Onun soğukkanlılığı ve stres yaşamadan göçüğün altındaki işçileri sağ çıkarması bana güven vermişti" diye konuştu. 

İşçilerden Mehmet Ali Aydın da Akgün gibi maden mühendisiyle çalışmaktan her zaman mutluluk duyduğunu söyledi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com