Madende Atama Skandalı; Denetleyecek Başkanı, Yönetici Yapmışlar!

Madende Atama Skandalı; Denetleyecek Başkanı, Yönetici Yapmışlar!
Soma faciasının arkasından bir bir ortaya çıkan gerçekler, insanı dehşete düşürüyor... SANSÜRSÜZ HABER, denetim eksikliğinin arkasında yatan çok önemli bir ayrıntıya ulaştı.

ÖZEL |  SANSURSUZHABER

TKİ'Yİ DENETLEYECEK BAŞKAN, TKİ YÖNETİM KURULU ÜYESİ OLMUŞ!

Skandal atama kararını, CHP Gaziantep milletvekili Mehmet Şeker'in dikkati ortaya çıkardı. Meğer, Türkiye Kömür İşletmeleri'ni denetleyen kurumda başkan olan isim, Denetleyeceği kuruma yani TKİ'ye, yönetim kurulu üyesi olarak atanmış! Hem de kazadan sadece birkaç gün önce, Mayıs ayının başında...

SANSÜRSÜZ HABER, ATAMA KARARINI ORTAYA ÇIKARAN VEKİLLE KONUŞTU

CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker, skandal atamayı, Sansürsüz Haber'e anlattı. 

"Enerji Bakanlığı Teftiş Kurulu'nun, kendisine bağlı bütün genel müdürlükleri denetleme yetkisi var. Bu Teftiş Kurulu Başkanı Mustafa Hacı Eminoğlu da, yeni yapılan atama ile denetlediği Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğü'ne, yönetim kurulu üyesi oluyor. TKİ yönetimi; tüm ihale, mal alımı, hizmet alımı, satışları yapan yer.  Bu yönetimin işlerini denetleyen  ise Enerji Bakanlığı Teftiş Kurulu... Bu teftiş kurulunun başkanı Mustafa Hacı Eminoğlu'nu, denetlenmesi gereken kuruma üye yaparsanız denetim olmaz... Maden de çöker, maden de patlar, daha çok madenci ölür..."

İKİNCİ SKANDAL  SOMA'YI DENETLEYEN MÜFETTİŞİN MESLEĞİ Mİ?

Mehmet Şeker, Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü denetçileriyle ilgili önemli bir iddiayı da gündeme getirdi. 

"Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü, tüm Türkiye'deki özel ve devlet tüm madenleri denetliyor. Burada denetim yapanların çoğu jeoloji ve maden mühendisi değil, diğer kurumlardan geçenler var. Soma'yı kim denetledi, mesleği nedir, bununla ilgili soru işaretleri var.  Bu konuyu da araştıracağım."

"ATAYACAK BAŞKA İSİM BULAMADINIZ MI?"

Şeker, iddiasının peşini bırakmadı; TKİ'ye yapılan atamayı, Meclis gündemine de getirdi. 

Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu  Genel Müdürlüğü’nde açık bulunan yönetim kurulu üyeliğine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Denetim Hizmetleri Daire Başkanı olan Mustafa Hacı Eminoğlu’nun atanmasına ilişkin olarak, Bakan Taner Yıldız'dan şu sorulara yanıt istedi. 

-TKİ Genel Müdürlüğü’nde açık bulunan yönetim kurulu üyeliğine Mustafa Hacı Eminoğlu’nun atanmasının gerekçesi nedir?
 
-Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Denetim Hizmetleri Daire Başkanı dışında, TKİ Genel Müdürlüğü’nde açık bulunan yönetim kurulu üyeliği için bu pozisyonun nitelik ve şartlarını taşıyan başka bir aday bulunamamış mıdır?
 
-TKİ’nin olası yanlış veya kusurlu faaliyet ve işlemlerinde sorumluluğu olan bir kişi, Kurum’un denetim faaliyetlerini gereği gibi yerine getirebilir mi? Bu anlamda yaptığınız atamayı etik ve doğru buluyor musunuz?
 
-Bakanlık Denetim Hizmetleri Daire Başkanı’nın TKİ yönetim kurulu üyeliğine atanması ile, bu kurumun denetim faaliyetlerinin zafiyete uğrayacağına, hata ve kusurların üstünün örtüleceğine dair endişeleri gidermek adına bir önlem alınacak mıdır?

Burcu Oral Evren | SANSURSUZHABER.COM

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com